Burzykowo
MAH Stargard

Co można porobić w Prima Aprilis? Na przykład posprzątać niemiecki cmentarz!

Weź robocze rękawice, szpadel albo łom i do roboty! Historyk Andrzej Bierca, kustosz z Działu dokumentacji zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, zaprasza do udziału w swojej sobotniej (1 kwietnia 2023 r.) akcji.

W sobotę, 1 kwietnia 2023 roku, od godziny 10 odbędzie się akcja porządkowania i poszukiwania nagrobków – płyt nagrobnych na terenie byłego cmentarza zlokalizowanego na obrzeżach nieistniejącej wsi Burzykowo (niem. Buslar). Jej pomysłodawca Andrzej Bierca zaprasza wszystkich chętnych do pomocy w tym przedsięwzięciu.

– Nekropolia znajduje się na terenie Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie – dzielnica Stargard Kluczewo Lotnisko, dawne lotnisko wojskowe Kluczewo – przypomina Andrzej Bierca z MAH Stargard. – Cmentarz użytkowany był od XIX w. do 1945 lub nawet do 1952 roku. Finalizacją prac porządkowych na dawnym cmentarzu będzie ustawienie na jego obrzeżach tablicy informacyjno-historycznej mówiącej o dziejach Burzykowa/Buslar i samego cmentarza, którego historię, mamy nadzieję, wspólnie odkryjemy.

Lokalizację miejsca, gdzie będą prowadzone prace organizator zaznaczył na załączonej mapce pinezką.
– W bezpośredniej bliskości wydarzenia jest możliwość zaparkowania samochodu. Dla niezmotoryzowanych dojazd stargardzką komunikacją miejską przystanek przy ul. Metalowej – Centrum Dystrybucyjne sieci Lidl Polska – informuje Andrzej Bierca, koordynator prac. – W miarę możliwości proszę ze sobą zabrać oprócz rękawic roboczych, proste narzędzia jak np. szpadel, łom itp.

Osoby chętne do współpracy proszone są o zgłoszenie udziału przez wiadomość prywatną na fanpage MAH lub pod nr telefonu 500-133-747.