Stargard Festiwal II

Drugi dzień Stargard Festiwalu ’24. Na scenie sami młodzi, zdolni, polscy muzycy

Młodzi wokaliści Błażej Król, Natalia Szroeder, Igo oraz duet The Dumplings – to skład drugiego dnia Stargard Festiwalu ’24 – niedziela 23 czerwca 2024 r. Bilety w cenie 70 zł za cały dzień koncertowy, ze Stargardzką Kartą Mieszkańca 40 zł.

Stargard Festiwal to wydarzenie, które kilka lat temu zastąpiło tradycyjne koncertowe Dni Stargardu, na które wstęp był darmowy, a w ostatnim czasie dla stargardzian za symboliczną złotówkę. W tym roku SCK zmieniło koncepcję. Mieszkańcy za muzyczne święto miasta, na które wstęp jest darmowy, uznać mają inaugurację nowego amfiteatru 21 czerwca br.

Natomiast Stargard Festiwal od tej pory nie jest byłymi Dniami Stargardu, a komercyjnym, biletowanym wydarzeniem, przy czym ceny biletów w porównaniu do innych polskich festiwali, uznać należy za bardzo niskie.

Organizator przedstawia gwiazdy drugiego dnia Stargard Festiwalu ’24, które w stargardzkim amfiteatrze wystąpią w niedzielę 23 czerwca br., od godziny 19:

Błażej Król jest wokalistą, autorem tekstów oraz kompozytorem. Muzyk posługuje się bardzo różnorodnymi formami wyrazu, swobodnie operując tak klasycznymi środkami, jak i wplatając w nie niekonwencjonalne elementy. Jego piosenki trudno nazwać tylko piosenkami, ponieważ są przejawem jawnej artystycznej fuzji, łączącej w sobie muzyczną brawurę oraz poetycką wrażliwość. Kuszące słowa podane są na psychodelicznym gruncie, symbolizm łamie się na paraliżujący realizm, zaskakują eksperymenty ze strukturą i igranie z konceptem utworu. Do tej pory artysta wydał siedem solowych płyt: „Nielot” (2014), „Wij” (2015), „Przez sen” (2016), „Przewijanie na podglądzie” (2018), „Nieumiarkowania” (2019) oraz „Dziękuję” (2021). W 2019 roku otrzymał prestiżowy Paszport Polityki „za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy”. Rok później został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Autor Roku i razem z Darią Zawiałow oraz Igo dołączył do Orkiestry Męskiego Grania.

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów jej twórczej aktywności. Po premierze płyty POGŁOS, która się odbyła 05.11.2021, Artystka wystąpiła na festiwalach (Męskie Granie, Open’er, Green Festival, New Pop Festival) oraz licznych koncertach plenerowych. Jesienią 2022 roku odbyła się pierwsza klubowa trasa koncertowa. Scenografia, wizualizacje, efekty oraz to jak spójnie wygląda zespół, powoduje, że każdy kto przy chodzi na koncert ma poczucie wyjątkowości.
Dotychczasowa kreacja artystyczna Natalii nasycona była nieustannymi poszukiwaniami swojej ekspresji muzycznej, wynikającej z jej wrażliwości i doświadczeń. Stąd progresywna ewolucja jej twórczości, którą wyraźnie widać w jej ostatnich produkcjach muzycznych. W ostatnim czasie współpracowała z m.in: Darią Zawiałow, Krzysztofem Zalewskim, Igo, Vito Bambino czy Błażejem Królem.

Igor Walaszek – znany pod pseudonimem Igo. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce. Pochodzi z Krakowa, gdzie w 2009 roku wraz z grupą przyjaciół założył rockowy zespół Clock Machine. Mimo swoich rockowych predyspozycji nie zamyka się wyłącznie w tym gatunku – szerszej publiczności dał się poznać jako połowa elektronicznego duetu Bass Astral x Igo. Po wielu latach na scenie w styczniu 2022 roku Igo postanowił zadebiutować jeszcze raz – singlem „Helena” rozpoczął swoją solową karierę. Jego dyskografię zamyka wydany w listopadzie 2022 roku pierwszy solowy album zatytułowany po prostu „IGO”, który jest 10 płytą w dorobku artysty. W 2019 roku Igor był po raz pierwszy, obok Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego i Organka, członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem, a w ubiegłym roku wraz z Vito Bambino i Mrozem wydali singiel Męskiego Grania „Supermoce”. Wystąpił na takich festiwalach, jak Open’er Festival, Krakow Live Festival, Przystanek Woodstock, OFF Festival, czy Audioriver. Współpracował m.in. z Sokołem, Miuoshem, Mrozem, czy Sistars.

Na zakończenie Stargard Festiwalu ’24 zagra reaktywowany duet The Dumplings, o czym już pisaliśmy na Stargard.News.

The Dumplings – laureaci Nagrody Fryderyk w kategorii Debiut za 2014 rok. Nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem. Intensywność emocjonalna przełożona na teksty opisujące mikrokosmos relacji międzyludzkich z perspektywy młodych ludzi. Taneczny smutek i chwytliwe melodie. Justyna Święs (śpiew i teksty) i Kuba Karaś (muzyka i teksty) udowodnili, że potrafią przemawiać własnym głosem bez niepotrzebnych kompromisów. Do tej pory The Dumplings wydało 3 płyty. „No Bad Days”, „Sea You Later” i „RAJ”. Mają na koncie setki koncertów w Polsce i zagranicą. Gościli m.in. na scenie Open’er, Off Festival, Męskie Granie, Orange Festival, SXSW, Sziget, The Great Escape czy Liverpool Sound City.

INFORMACJE: Stargardzkie Centrum Kultury – główny organizator Stargard Festiwalu