Dzień Zdrowia
Fot. Emilia Chanczewska

Dużo praktycznej wiedzy – Dzień Zdrowia w Stargardzie

Pod szyldem „Jedz i żyj zdrowo” w stargardzkim starostwie odbyło się pełne praktycznych informacji i ćwiczenia umiejętności spotkanie dla uczniów z SP 3 i SP 9. Zorganizowało je wspólnie z Powiatem Stargardzkim Stowarzyszenie Edukacja – Zdrowie – Aktywność z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Stargardzie oraz dietetyczką Diety z sukcesem i ratowniczką medyczną z SOR.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz SP nr 9 w Zespole Szkół w Stargardzie w czwartek aktywnie spędzili godzinę w starostwie powiatowym przy ulicy Skarbowej. Powitała ich tam Elżbieta Drobik, prezes Stowarzyszenia EZA – główna organizatorka kolejnej prozdrowotnej akcji oraz gospodarze, stargardzki starosta Iwona Wiśniewska i wicestarosta Łukasz Wilkosz.

– Zwykle w tej sali są sami dorośli, wasza obecność tutaj to czysta radość – mówiła Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. – Rodzice troszczą się o was, kochają was. Taka jest, bardzo ważna, rola opiekunów. Nauka odebrana ze wszystkich stron pozwala mieć w życiu właściwą postawę i pozostawać w zdrowiu.

Super bohaterowie w jelitach

Jako pierwsza z młodymi uczestnikami rozmawiała dietetyczka Marzena de Weyher, którą obserwować można np. na Facebooku, na profilu Dieta z sukcesem. Przeprowadziła prawdziwą burzę mózgów na temat odpowiedniego, zdrowego jedzenia. Wspólnie z dziećmi omówiła właściwości owoców i warzyw. Polecała, że zamiast klasycznego makaronu można jeść makaron zrobiony z warzyw.

– Na talerzu powinno być od nich kolorowo – mówiła Marzena de Weyher. – Pamiętajcie też o super bohaterach – bakteriach w jelitach, które są generatorem zdrowia. One nie lubią gdy jemy słodycze!

Pani Marzena przypominała, że aby być zdrowym nie tylko trzeba się dobrze odżywiać, ale także nie zapominać o odpowiednich ilościach wypijanej wody, snu oraz o codziennej aktywności fizycznej.

Zamiast wdechów – uciski

Anna Żółwińska, ratowniczka medyczna ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Stargardzie, pokazała uczniom, jak należy się zachowywać, gdy sytuacja wymaga ratowania czyjegoś życia.

Pokazała pozycję boczną bezpieczną, jak należy sprawdzać oddech, puls. Jak przeprowadza się RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia) – także u niemowlaków.

– Podczas udzielania pierwszej pomocy osobie obcej lepiej nie stosować wdechów usta-usta, jedynie uciski klatki piersiowej: 30 u osoby dorosłej i 15 u małego dziecka – mówiła Anna Żółwińska.

Pani Anna pokazywała także, jak podaje się tlen. Dzieci ćwiczyły pod jej okiem chwyt Heimlicha, stosowany po zachłyśnięciu się. Wykonywały też opatrunek głowy.

Marchewka dobra na zęby

O szeroko pojętej higienie: ciała, rąk, jamy ustnej, snu i odżywiania mówiła Dorota Wiśniewska ze stargardzkiego sanepidu. Przypominała w jakich sytuacjach należy myć ręce, że najlepiej robić to ciepłą wodą i mydłem, szorując dłonie od 30 do 60 sekund.

– A zęby należy myć od 2,5 do 3 minut – mówiła Dorota Wiśniewska, prezentując mycie zębów na modelu szczęki. – Co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto podczas mycia używać płynu, który barwi osad na zębach na niebiesko. Trzeba też używać nici dentystycznej.

Pani Dorota mówiła, że warzywem, które sprzyja zdrowiu jamy ustnej jest marchewka, której chrupanie dobrze działa na zgryz, a jej sok oczyszcza zęby.

Po każdej części spotkania był konkurs z nagrodami, a na koniec wszyscy uczniowie dostali upominki. Były to baloniki i plecaczki z piórnikami, długopisami w których była też woda, jabłko, zdrowy lizak. Sponsorem gadżetów było m.in. Stowarzyszenie EZA i Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak zapowiada Powiat Stargardzki: kolejne działania profilaktyki i promocji zdrowia przed nami.

– Spontanicznie postanowiłyśmy zorganizować obchody Światowego Dnia Zdrowa, który przypada 7 kwietnia – mówi Stargard.News Elżbieta Drobik, prezes stowarzyszenia Edukacja – Zdrowie – Aktywność. – W nowym roku szkolnym na pewno będą kolejne takie akcje.