Stargard kamień grunwaldzki
Fot. Grzegorz Drążek

Kamień Grunwaldzki w Stargardzie ładniejszy. Postawiono go tutaj około 1934 roku

Przeprowadzono renowację Kamienia Grunwaldzkiego, znajdującego się u zbiegu ulic Spokojnej i Różanej w Stargardzie, przy rondzie Pionierów Stargardu.

Kamień posadowiony został w tym rejonie Stargardu blisko 90 lat temu. Ustawiony został przy drodze. Nie od początku nazywany był Kamieniem Grunwaldzkim.

– Potężny głaz ustawiono tutaj około 1934 roku, jako Kamień Hindenburga po jego śmierci – wyjaśniają stargardzcy muzealnicy na profilu fejsbukowym Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – Polscy mieszkańcy Stargardu dla uczczenia rocznicy bitwy pod Grunwaldem zmienili inskrypcję na: GRUNWALD 1410-1960.

Stargard kamień grunwaldzki
Fot. Grzegorz Drążek

Inskrypcja ta z upływem lat stała się mało widoczna. Niewiele osób, które przechodzą obok tego historycznego kamienia, zauważa ją. Niejeden stargardzianin nawet nie zdaje sobie sprawy, co to za kamień.

Stargard kamień grunwaldzki
Fot. Grzegorz Drążek

Jest szansa, że to się zmieni. W minionym roku Andrzej Bierca, kustosz MAH z działu dokumentacji zabytków, ujął kamień z ulicy Spokojnej w przygotowanej przez niego wystawie w MAH Stargard „Między pamięcią, polityką i wojną. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków”. A teraz poprawi się wygląd Kamienia Grunwaldzkiego.

– Na podstawie programu prac opracowanego przez naszą muzealną koleżankę konserwatorkę Lidię Piotrowską-Cześnik trwa renowacja kamienia – informuje MAH Stargard.

Po kilku dniach ponownie zaglądnęliśmy w rejon miasta, w którym stoi kamień. Najpierw wysypano kamykami teren wokół kamienia. Następnie poprawiono stan kamienia. Na nowo zrobiono napis GRUNWALD 1410-1960 w miejscu poprzedniego, niemal niewidocznego. Poniżej można zobaczyć efekty wykonanych prac.