Pasjonat fotografii i miasta Józef Paluszyński wykonał zdjęcia rzeźby, stojącej na terenie byłego MPGK przy ul. Spokojnej. Co przedstawia zapomniany artefakt wyjaśnia Muzeum. Jaki był pierwotny pomysł na jego umiejscowienie ustalił szef Wód Miejskich.
Andrzej Gondek najbardziej znany jest z drewnianych rzeźb. Kilka przed laty stało w parku Chrobrego, skąd zostały przeniesione na tyły muzeum przy Rynku Staromiejskim. Jedna zdobiła hol Książnicy Stargardzkiej przy ul. Mieszka I.
– Ostatnio czytałem artykuł, w którym wspomniano o rzeźbach Andrzeja Gondka i o tym tworze, którego nikt nie potrafi nazwać – mówi stargardzianin Józef Paluszyński, autor zdjęć rzeźby. – Pewnie autor tego pomnika miał jakieś przesłanie, może ktoś z mieszkańców naszego miasta ma wiedzę na ten temat?
Z prośbą o przekazanie takich informacji zwróciliśmy się do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Otrzymaliśmy je od szefa Działu Dokumentacji Zabytków MAH Stargard, któremu bardzo za nie dziękujemy.
– To rzeźba z postaciami kobiety i dziecka, znajdująca się na terenie byłego MPGK (dziś to Wody Miejskie Stargard – dop. ech) przy ul. Spokojnej. Powstała w latach ’70 XX wieku. Autor to stargardzianin Andrzej Jerzy Gondek żyjący w latach 1936-1977 – informuje Mirosław Opęchowski, kierujący Działem Dokumentacji Zabytków Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – Jest to rzeźba plenerowa, pewnie miała stanąć w którymś parku…
Jaki był plan na zagospodarowanie kamiennej rzeźby ustalił prezes spółki Wody Polskie Stargard (dotąd MPGK), za co jesteśmy bardzo wdzięczni. To ciekawa historia…
O artyście rzeźbiarzu Andrzeju Gondku dowiedzieć się można więcej na filmie Sławka Alexa z cyklu Skarby Książnicy Stargardzkiej. Kliknij TUTAJ.