leki na potencję
Fot. KAS Szczecin

Ktoś ze Stargardu zamówił leki na potencję. Nielegalna przesyłka z Indii zatrzymana

Przez funkcjonariuszy administracji skarbowej ujawnione zostały kolejne nielegalne produkty w paczkach. Wśród nich były leki na potencję w przesyłce z Indii. Trafić miały do mieszkańca Stargardu.

– Kolejny raz zatrzymaliśmy sprowadzane spoza UE leki na potencję. Tym razem w przesyłce z Indii znaleźliśmy 142 tabletki na potencję, o wartości 1385 zł – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Trafić miały do Stargardu. Przypominamy, że korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być bardzo niebezpieczne. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Podrobiony lek może mieć zupełnie inną substancję czynną lub w ogóle jej nie zawierać. Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Dlatego takie leki nie mają szans, aby prawidłowo zadziałać. Osoby, które je przyjmują w najlepszym przypadku narażają się na pogorszenie stanu zdrowia, w najgorszym nawet na śmierć. Ponadto w przypadku podróbek nie wiadomo nigdy, w jaki sposób taki lek był przechowywany i transportowany, co także wpływa na jego jakość.

Jak informuje IAS w Szczecinie, dalsze postępowanie w tej sprawie przeprowadzić ma pion dochodzeniowo-śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne wytwarzanie, import lub obrót produktami leczniczymi bez zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.