Malachit
Grupa Malarska Malachit z dyrektor DKK Stargard i tortem na 20-lecie, fot. Emilia Chanczewska

Malachitańczycy świętowali 20-lecie działania w DKK Stargard

Kulturalnie, artystycznie, radośnie i w otoczeniu licznych sympatyków świętowali swój jubileusz plastycy i fotograficy zrzeszeni w grupie Malachit. Z okazji 20-lecia spotkali się w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, przy którym działają.

Jubileusz 20-lecia Grupy Malarskiej Malachit odbył się w czwartek 27 kwietnia 2023 roku, w DKK Stargard. W zawiązanej w 2002 roku w Stargardzkim Centrum Kultury grupie obecnie zrzeszeni są artyści:

  • Julia Chrobocińska – fotografia
  • Aleksandra Cyglicka – malarstwo, witraż
  • Jana Gujwan – malarstwo
  • Danuta Jańczak – malarstwo
  • Joanna Lebioda – fotografia
  • Janusz Liczba – malarstwo, rysunek
  • Zenon Ozga – malarstwo
  • Maria Magdalena Proskurowska – malarstwo, batik, mozaika ceramiczna, wycinanki
  • Bożena Smółka – malarstwo, rysunek
  • Danuta Szudzichowska – malarstwo, biżuteria, witraże, quiling (ozdoby z papieru)

Jubileusz radośni, wzruszeni i niezwykle eleganccy Malachitańczycy spędzili w otoczeniu licznych gości oraz oczywiście swoich prac, które ozdobiły ściany DKK, gdzie mają siedzibę od 2005 roku. Jubilaci cieszą się dużym wsparciem najbliższych, co jak podkreślają, bardzo pomaga im w realizowaniu artystycznych pasji. W DKK zaśpiewał Mateusz Tarkowski, wnuk Bożeny Smółki, a jej synowa Sandra Smółka zrobiła artystyczny tort. Bliski Joanny Lebiody wykonał fotoreportaż z uroczystości. Marii Proskurowskiej towarzyszył mąż oraz koleżanki ze Stowarzyszenia Edukacja – Zdrowie – Aktywność, w którym także działa, a Zenonowi Ozdze oprócz żony – byli współpracownicy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Stargardzie, w której uczył. Julia Chrobocińska natomiast była z 5-miesięcznym synkiem Leonem. Jubilaci obsypani zostali kwiatami i prezentami. Były gratulacje, życzenia, wspomnienia. Także dzięki wystawie zdjęć, kronik oraz okolicznościowemu katalogowi.

20 lat pracy twórczej to niezliczone wystawy indywidualne i grupowe, mnóstwo warsztatów, plenerów, spotkań, udział w imprezach miejskich, ogólnopolskich i międzynarodowych – mówiła Agnieszka Garczyńska, dyrektor Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie. – To spełnienie marzeń, spotkania z ludźmi, wymiana doświadczeń, przyjaźnie, wrażliwość, która połączyła członków Malachitu. W imieniu swoim i pracowników DKK dziękuję i gratuluję każdemu z osobna. Największą przyjemność daje tworzenie otoczenia dla ludzi z pasją, którzy tą pasją potrafią dzielić się z innymi. Łączy ich pasja, przyjaźń, ogromna pracowitość i niesamowite zaangażowanie, które mają także ich rodziny. Chciałabym im podziękować, bo to nie tylko wsparcie emocjonalne, ale też fizyczne i techniczne – ciągle trzeba coś przewozić, wbijać, ucinać, podklejać, pomagać.

W imieniu grupy uczestnikom jubileuszu za obecność dziękował Zenon Ozga.

– Jest nam bardzo miło, że są odbiorcy, że mamy komu nasze prace pokazać – mówił artysta malarz Zenon Ozga. – Jest nas 10 osób, tworzymy zwartą grupę, akord, a dźwiękami są nasze prace. Po drodze odeszła od nas na zawsze Jadwiga Lutyńska, którą uważaliśmy za naszą mamę. Będąc już w podeszłym wieku jeździła z nami co roku do Krakowa. Zawsze służyła radą, pomocą, nigdy nikomu nie odmówiła, za co bardzo miło ją wspominamy. Po niej odszedł dyrektor DKK, Stanisław Bartniczak, człowiek wielkiego serca, ojciec tego domu i ludzi tu pracujących. Do końca nam towarzyszył, jeździł do Krakowa. Ludzie odchodzą, żyć trzeba dalej. Teraz mamy panią dyrektor, to kobieta, która żadnej pracy się nie boi. Dziękujemy jej za tę pracę i prosimy: dalej!

Na jubileusz mimo przejściowej zdrowotnej niedyspozycji dotarł Janusz Liczba, niestety zabrakło Danuty Jańczak.

Gratulacje, podziękowania i życzenia Malachitańczykom składali m.in. Iwona Wiśniewska stargardzki starosta, Piotr Mync zastępca prezydenta Stargardu, zaprzyjaźniony burmistrz Maszewa Paweł Piesio, który przybył z sekretarz gminy Małgorzatą Złotek ze Stargardu, Maria Ogonowska i Andrzej Walczyk ze Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie, Jerzy Krawczyński dyrygent stargardzkiego chóru Echo-Arioso i prezes tego chóru Mirosław Zajdel. Obecni byli szefowie innych instytucji kultury, w których goszczą prace artystów GM Malachit, Augustyn Maćkowiak kierujący Klubem Wojskowym 12 BZ, Tomasz Skirzyński dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance. Dotarli pracownicy i uczestnicy Klubu Wojskowego, z którym także związana jest Bożena Smółka, Maria Proskurowska oraz Aleksandra Cyglicka z mężem Wiesławem.

Po części oficjalnej była nieoficjalna. To był fantastyczny wieczór!