Julita Siek ZUK Stargard
Julita Siek, dyrektor Zarządu Usług Komunalnych w Stargardzie, fot. ZUK Stargard

Medal i sadzonki. Stargard wyróżniony w programie Polska Stolica Recyklingu

Program Polska Stolica Recyklingu rozstrzygnięty! Stargard dostał medal z recyklingu elektrycznych śmieci oraz bon na sadzonki drzew. Wiosną Fundacja Odzyskaj Środowisko razem z mieszkańcami zasadzi 313 drzew.

W ogólnopolskiej rywalizacji miast zwyciężyły Siedlce zdobywając zaszczytny tytuł i statuetkę z recyklingu.

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Mieszkańcy Stargardu, w ramach programu, oddali ponad 31 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co miasto otrzymało unikatowy medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

Posadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą w programie są sadzonki drzew.

– Wspólnie z mieszkańcami Stargardu zasadzimy 313 sadzonek drzew – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by
segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza
ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury,
jednostek miejskich.

– Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję mieszkańcom Stargardu determinacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i już teraz zapraszam do grywalizacji w 2 edycji. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Szczegóły dotyczące drugiej edycji znajdą się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

INFORMACJA PRASOWA FUNDACJI ODZYSKAJ ŚRODOWISKO, oprac. (ech)