Stargard.News przegląd tygodnia
Fot Stargard.News

Minął tydzień ze Stargard.News. Kamieniem w autobus, psy nie mają co jeść, poszukiwania kobiety

Przegląd tygodnia w serwisie Stargard.News. To się wydarzyło od 11 do 17 lipca 2022 roku w Stargardzie i okolicy.

Wybraliśmy najważniejsze, najciekawsze i budzące największe zainteresowanie wydarzenia mijającego tygodnia. Sprawdź, o czym informował nasz serwis.

Poniedziałek, 11 lipca

 • Dramatyczny apel zamieściło na swoim Facebooku stargardzkie schronisko dla zwierząt. Wynika z niego, że żyjące tam psy nie mają co jeść. Pracownicy apelują o wsparcie w postaci suchej karmy. Jak ustaliliśmy, w schronisku obecnie przebywa około 90 psów, większość z nich są to stare psy i właśnie tego typu karma jest potrzebna. Jak mówią pracownicy schroniska, lepiej jest kupić mniej karmy, ale lepszą od tej najtańszej z marketów. Więcej informacji i kontakt ze schroniskiem w Kiczarowie pod numerem: 661 964 551.
Schronisko dla zwierząt w Kiczarowie
Fot Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie
 • W Stargardzie, przy pomniku Ofiar Sybiru – Katynia obok kościoła św. Ducha, odbył się wieczorny apel pamięci poświęcony ofiarom rzezi wołyńskiej, w 79. rocznicę Krwawej niedzieli. Spotkanie zorganizował Polski Klub Patriotyczny w Stargardzie, w ramach akcji Kwiaty Wołynia.

Wtorek, 12 lipca

 • Nasz czytelnik Józef Paluszyński ze Stargardu zaobserwował, że osłonięte zostały przejścia w zrujnowanych murach obronnych przy ulicy Basztowej w Stargardzie, w sąsiedztwie Archiwum Państwowego. Siatka, która została zamontowana, chroni przed przechodzeniem przez szczeliny.
mury obronne w stargardzie
Fot Józef Paluszyński
 • Po godzinie 22 służby zostały wezwane nad jezioro do Ińska, gdzie zaginęła 57-letnia kobieta. Po kilku godzinach akcję przerwano i została wznowiona w środę po godzinie 7. Około godziny 16.45 zakończyły się działania poszukiwawcze, po tym jak do służb dotarła informacja, że poszukiwana kobieta odnalazła się w jednej z galerii handlowych w Szczecinie.

Środa, 13 lipca

 • Niebezpieczne zdarzenie na ogródkach działkowych Nowy Sad przy ulicy Rolniczej w Stargardzie. Przewód linii średniego napięcia zerwał się spadając na altanę i drzewa. W pobliżu byli ludzie. Na miejscu świadkowie mówili naszemu portalowi, że widzieli błysk i huk. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Ekipa Enea Operator wymieniła fragment uszkodzonego przewodu i zamontowałą nową złączkę. To kolejne takie zdarzenie. 6 lipca ten sam przewód spadł po raz pierwszy na ogródki i jak wyjaśnia Monika Mieldzioc z Enea Operator Oddział Dystrybucji Szczecin, wtedy zamontowana złączka okazała się wadliwa i dlatego przewód ponownie został zerwany.
ogrodki dzialkowe przy ulicy rolniczej
Fot Grzegorz Drążek

Czwartek, 14 lipca

 • Stargard.News poinformował, że obok nowego osiedla na ulicy Spokojnej w Stargardzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji postawiło nowy przystanek z ławeczką. Jest on w pobliżu ronda Żołnierzy Wyklętych u zbiegu ulic Spokojnej i Kościuszki. Nie jest na żądanie. Kursują tamtędy autobusy linii 5 oraz 14.
przystanek przy ulicy spokojnej w stargardzie
Fot Grzegorz Drążek
 • Na Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie dotarła tego dnia specjalistyczna scania. Otrzymanie nowego samochodu ratownictwa technicznego rozpoczyna tworzenie specjalistycznej grupy ratownictwa technicznego. Z firmy w Bielsku-Białej do Stargardu przyjechał ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450B6X6HZ. To pojazd z dźwigiem HDS. Wart jest ponad 3 mln zł.
 • O kolejnych zmianach w tymczasowej organizacji ruchu w okolicy wiaduktów w centrum Stargardu poinformowały PKP PLK. Nie 18, a 25 lipca nastąpią zmiany. 25 lipca zamknięta ma zostać droga pod wiaduktem łączącym ulice Konopnickiej i Pierwszej Brygady, gdzie obecnie mogą przejeżdżać pojazdy. Natomiast otwarta dla ruchu, ale tylko pojazdów, zostanie droga pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV. Jak poinformował Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przesunięcie otwarcia dla pojazdów drogi pod wiaduktem przy Bogusława IV wiąże się z koniecznością zakończenia robót palowych oraz odtworzeniem nawierzchni drogowej.

Piątek, 15 lipca

 • Miejski autobus trafiony został w czasie jazdy kamieniem. Do zdarzenia z udziałem autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie linii nr 10 doszło w piątek przed południem, na ulicy Szczecińskiej, na odcinku między rondem 15 Południk a skrzyżowaniem ulicy Szczecińskiej z ulicą 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty. Jak powiedział nam Mariusz Chybowski, kierownik działu eksploatacji MPK Stargard, w czasie koszenia trawy na poboczu spod kosiarki wyleciał kamień i trafił w szybę bocznych drzwi przejeżdżającego ulicą Szczecińską autobusu. Na szczęście doszło tylko do wybicia szyby, nikt nie ucierpiał.
autobus mpk stargard 1
Fot Czytelniczka Anna
 • Około godziny 18 rozpoczęła się akcja straży pożarnej przy ulicy Niepodległości. Stargardzcy strażacy zostali wezwani do zadymienia w gabinecie kosmetycznym. Na miejscu nie było widać dymu, ale zgłaszający go wyczuwali. Strażacy sprawdzili cały budynek w poszukiwaniu źródła zadymienia. Na szczęście pożaru nie było, nikt nie ucierpiał.
 • Wieczorem, przed godziną 20, rozpoczęły się obchody święta 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich. Batalion ten stacjonuje w jednostce „białych koszar” przy alei Żołnierza, kontynuując tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Lipcowe święto stargardzkich ułanów nawiązuje do wydarzeń w dniach 11-13 lipca 1919 roku, kiedy to 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich odparł pod Jazłowem ataki wojsk ukraińskich i obronił klasztor Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. W piątkowy wieczór na terenie jednostki był capstrzyk.
 • Stargardzcy strażacy ratowali jerzyka, zaklinowanego w oknie wieżowca przy ulicy Struga w Stargardzie. Ptak był uwięziony w oknie wieżowca na wysokości 7 piętra. Strażacy go uwolnili.

Sobota, 16 lipca

 • Na poligonie jednostki „białych koszar” w Stargardzie odbyła się IV Szarża Ułańska. Uczestnicy wspinali się, skakali, czołgali, pokonywali rowy z wodą i basen z pianą. Trasa liczyła 6 kilometrów. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Kuśmider. Wcześniej były dwa biegi dzieci na poligonie i z przeszkodami.
 • Powalona została część ogrodzenia budowlanego przy wiadukcie przy ulicy Bogusława IV w Stargardzie, od strony ronda Pionierów Stargardu u zbiegu ulic Bema, Spokojnej, Różanej. Nikt tego nie naprawiał, uszkodzone elementy leżały na ziemi.
wiadukt w stargardzie
Fot Grzegorz Drążek
 • Wieczorem, około godziny 20, doszło do kolizji drogowej na ulicy Gdyńskiej w Stargardzie. Na drodze wyjazdowej z miasta zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt na szczęście poważnie nie ucierpiał.

Niedziela, 17 lipca

 • W niedzielne popołudnie w teatrze letnim zagrał Big Band Stargard z Domu Kultury Kolejarza, z towarzyszeniem wokalistów Anny Zięby i Artura Słowika.
big band stargard w teatrze letnim
Fot Emilia Chanczewska
 • Nikola Piechocka, reprezentantka Feniksa Pesty Stargard, została młodzieżową wicemistrzynią Europy w zapasach w Zagrzebiu w Chorwacji