Stargardzkie wizytówki
Fot. Grzegorz Drążek

Obiekty i miejsca w Stargardzie, którymi można się pochwalić

Czym Stargard może się pochwalić? Przygotowaliśmy subiektywną listę dziesięciu obiektów lub miejsc, które naszym zdaniem pozytywnie wpływają na wizerunek Stargardu.

Tydzień temu przedstawiliśmy naszą subiektywną listę dziesięciu obiektów wstydu Stargardu. Materiał spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników.

Po tej publikacji jedna z czytelniczek zwróciła się do nas z pytaniem, czy dla równowagi przygotujemy też listę obiektów dumy Stargardu. No więc podjęliśmy się tego zadania. Wybranych przez nas miejsc wprawdzie nie nazywamy dumą, bo w niektórych przypadkach byłoby to sformułowanie trochę na wyrost, ale są to naszym zdaniem miejsca wpływające na pozytywny wizerunek Stargardu.

Kolejność przedstawionych obiektów jest przypadkowa. Nie przyznajemy im jakichkolwiek punktów rankingowych. Każdy może sobie te miejsca odczytać w dowolnej kolejności. Niejedna osoba zapewne znalazłaby inne miejsca pasujące do takiego zestawienia. My też wiemy, że na przykład powstało trochę boisk przy szkołach, że przebudowano pływalnię i książnicę, że było więcej modernizacji kamienic, należących do miasta albo prywatnych, jak choćby budynku po bibliotece pedagogicznej, że wyremontowanych jest trochę dróg, że powstały ronda, z których część naprawdę jest przydatna. Z założenia nasz ranking miał obejmować dziesięć miejsc i tyle wybraliśmy. Chcieliśmy przy tym, by pokazywały one Stargard z szerokiej perspektywy, a nie tylko jakiś niewielki jego element.

Różanka w parku Jagiellońskim

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas spacerów po Stargardzie. Różanka powstała w 2018 roku przy okazji rewitalizacji parku Jagiellońskiego. I stała się atrakcją Stargardu. W otoczeniu różanych krzewów są alejki spacerowe, ławki. Cały ten park stał się wizytówką miasta. Z oczywistych powodów nie mogliśmy dzisiaj zrobić zdjęć pokazujących różankę w całej okazałości. Róże dopiero zakwitną. Pokazujemy kilka zdjęć różanki z minionego roku, autorstwa Jana Balewskiego. Jest też kilka dzisiejszych zdjęć. Akurat trwały tam prace porządkowe.

Park&Ride

Takiego miejsca nie miał, a potrzebował Stargard. Przy ulicy Barnima, w centrum miasta, zrobiono bezpłatny parking dla około 300 samochodów osobowych, wyznaczono miejsca parkingowe dla autobusów. Są miejsca, w których można naładować auta alektryczne, napompować koła rowerów. Są też tablice z informacją o odjazdach autobusów i busów. Parking Park&Ride powstał w sąsiedztwie dworca kolejowego i jest przejście na peron 1 (obecnie zamknięte ze względu na przebudowę peronów dworca kolejowego i wiaduktu). Parking został otwarty w styczniu 2023 roku i dzisiaj już widać, że jest przydatny. Powstał w ramach inwestycji miasta z dużym dofinansowaniem unijnych pieniędzy.

Kamienica przy Czarnieckiego 30-31

Spośród wiekowych budynków w Stargardzie, które przeszły gruntowną modernizację, wybraliśmy kamienicę przy ulicy Czarnieckiego 30-31. To miejsce doskonale znane stargardzianom. Budynek jest z czasów przełomu XIX i XX wieku. Mieszkańcy chyba najbardziej pamiętają go z działającego tam przez lata pogotowia ratunkowego. Kamienica została odrestaurowana i jest na nowo użytkowana od 2015 roku. Obecnie działają tam gabinety i biura różnych firm. Kamienica ma prywatnego właściciela.

Mury obronne przy Klasztornej

W dwóch etapach odrestaurowane zostały w ostatnich latach mury obronne wzdłuż ulicy Klasztornej. Nie ma już spękań, wypełniono ubytki. Tak powinny wyglądać zabytkowe budowle będące przecież wizytówką miasta. Niewiele miasta w Polsce może pochwalić się takimi średniowiecznymi obwarowaniami. Miasto na renowację otrzymało dofinansowanie z kasy państwa.

Stargardzkie Centrum Nauki Filary

Kto pamięta, jak wyglądała kamienica przy ulicy Bolesława Chrobrego 21, w której działały różne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, ten doceni zmianę. W tym samym miejscu postawiono Stargardzkie Centrum Nauki Filary. To miejska instytucja, formalnie będąca częścią Stargardzkiego Centrum Kultury. Sama kamienica przy Chrobrego 21 wygląda teraz reprezentacyjnie, ale i w Filarach dzieje się sporo ciekawego. Kto jeszcze nie był, zachęcamy do odwiedzin tego miejsca.

Latarnie w parku Batorego

Już sporo czasu minęło od zrobienia oświetlenia w parku między ulicami Spokojną i Kościuszki, ale naszym zdaniem to jedna z ważniejszych dla mieszkańców inwestycji w bezpieczeństwo na terenie Stargardu w ostatnich dwudziestu latach. Przez ten park mieszkańcy przechodzą z jednej części miasta na drugą. W pobliżu działa park handlowy. Jest jeszcze inna pozytywna inwestycja dotycząca parku Batorego. Od niespełna trzech lat jest tam ścieżka rowerowa, wzdłuż ulicy Spokojnej.

Kolegiata mariacka

W minionym roku zakończył się wielki remont tego jednego z najcenniejszych zabytków Stargardu, Pomorza Zachodniego i Polski. Zabytek odnowiono w środku i na zewnątrz. Plany są takie, by windą można było dostać się na taras widokowy na wieży kolegiaty i stamtąd spoglądać z góry na Stargard. Remont zrobiono z dużym dofinansowaniem, z kasy państwowej i Unii Europejskiej.

Pomnik Stargardzianie Ojczyźnie

W Stargardzie brakowało jednego miejsca, wyznaczonego do organizowania oficjalnych uroczystości, przy okazji kolejnych rocznic ważnych dla kraju wydarzeń. W 2018 roku powstało takie miejsce, na obrzeżach Starego Miasta, u zbiegu ulic Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego. Pomnik patriotyczny powstał w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zintegrowane Centrum Przesiadkowe

Miejsce to ma swoich zwolenników i przeciwników. Osoby, którym się nie podoba, zwracają uwagę między innymi na budynek ZCP, w którym na przykład nie można skorzystać z toalet na górze, a w dostępnych toaletach brakuje mydła. Pewne jest jednak to, że zebranie w jednym miejscu różnych środków transportu publicznego było dobrym pomysłem. Wcześniej gdzie indziej swoją pętlę autobusową miał miejski przewoźnik, a gdzie indziej i to w kilka różnych miejsc zajeżdżały po pasażerów busy firm transportowych. Teraz wszyscy są w jednym miejscu przy ulicy Towarowej, gdzie dodatkowo jest parking dla samochodów i miejsca dla taxi. A wszystko to przy dworcu kolejowym. I już niebawem będzie przejście podziemne z dworca do centrum przesiadkowego.

Parki przemysłowe

Nie jest to może najlepszy moment do podkreślania wagi istnienia parków przemysłowych, bo w ostatnim czasie kilka dużych firm przeprowadziło zwolnienia grupowe pracowników, jednak nie podlega dyskusji, że parki te ożywiły gospodarkę Stargardu w ostatnich dwudziestu latach. Zarówno w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Kluczewie, jak i w mniejszym Stargardzkim Parku Przemysłowym w rejonie ulic Nasiennej, Cieplnej, Przemysłowej, Skandynawskiej, Hanzeatyckiej powstały duże zakłady produkcyjne. Są lepsze i gorsze momenty ich działalności, ale bez parków przemysłowych sytuacja gospodarcza Stargardu byłaby znacznie gorsza.