Z lewej Monika Ogiewa-Sejnota, z prawej Joanna Fijałkowska
Fot. Emilia Chanczewska

Muzeum wyda 100 000 zł na katalog map i zajęcia m.in. z króliczkami

Dziś w Bastei stargardzcy muzealnicy zainaugurowali dwa projekty, naukowy i edukacyjny, które chcą zrealizować do końca 2022 roku. Mieszkańcy skorzystają z nich całkiem za darmo.

Projekt naukowy to katalog zbiorów, projekt edukacyjny to zajęcia dla przedszkolaków.

Jak podkreślał dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, w planach na przyszłość MAH Stargard jest katalogowanie wszystkich zbiorów i pokazywanie ich nie tylko w formie wirtualnej, ale i w formie wydawnictw książkowych. Pierwszy tematyczny katalog poświęcony ma być mapom, co ma związek z wystawą „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w.” – ekspozycją map przedstawiających tereny Pomorza – która otwarta została w stargardzkim Muzeum jesienią 2021 roku.

Publikacja „Kartografia. Katalog zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie” to katalog zbiorów kartograficznych gromadzonych przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie od początku jego powstania w 1960 r. Oprócz katalogu zbiorów znajdą się w niej dwa recenzowane teksty o historii pomorskiej kartografii oraz stargardzkiej kolekcji kartografików. Ukazać się ma pod koniec 2022 roku.

To pierwsze kompleksowe opracowanie zbioru przez nasze muzeum, znajdzie się w nim ponad 70 map, najstarsza z 1578 roku, najmłodsza z lat ’90 XX w. – mówiła dziś w Bastei dr Monika Ogiewa-Sejnota, kierująca działem Historii i Badań nad Społecznością Lokalną MAH Stargard. – Będą to reprodukcje i opisy katalogowe. Muzeum zaczęło zbierać mapy już w latach ’60. Najstarsze mapy trafiły do naszych zbiorów na przełomie XX/XXI w. Nasze miasto widać na nich w granicach Księstwa Pomorskiego, Księstwa Szczecińskiego, państwa Brandenbursko-Pruskiego i Cesarstwa Niemieckiego. Następnie już w granicach Rzeczpospolitej. To nie tylko nasz pierwszy katalog zbiorów, także pierwszy na Pomorzu katalog wydany po długiej przerwie, od 1962 roku.

Projekt edukacyjny „Przedszkole + cooltura. Rozwijanie kompetencji kadry przedszkolnej w Stargardzie w zakresie edukacji kulturalnej” zakłada – w pierwszym etapie – przeszkolenie 20 nauczycieli z 13 stargardzkich przedszkoli publicznych i niepublicznych i wypracowanie wraz z nimi nowych scenariuszy lekcji muzealnych, przeznaczonych dla najmłodszych odbiorów, a także wydanie dwóch kolejnych książeczek z cyklu „Zeszyty Edukacji Muzealnej”. Interaktywne, kreatywne Zeszyty w 2017 roku dostały wyróżnienie w konkursie Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku.

Chcieliśmy stworzyć – razem z nauczycielami i z dziećmi – ofertę dla najmłodszych stargardzian, bo dotąd jej nie mieliśmy – wyjaśnia kustosz Joanna Fijałkowska, kierująca Działem Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – Szkolenie będzie m.in. z pozytywnej dyscypliny, z gier muzealnych. Będą podstawy lagoterapii – terapii królikami, sensoplastyki, integracji sensorycznej. Być może nie wszyscy nauczyciele mieli już z tymi dziedzinami do czynienia. Po bezpłatnych szkoleniach, które odbędą się w Stargardzie, nauczyciele będą mieli za zadanie przekazać zdobytą wiedzę i doświadczenie pozostałym nauczycielom w swoich placówkach, po czym wspólnie z dziećmi stworzymy 7 scenariuszy lekcji, które my będziemy prowadzić w muzeum. Lekcje będą testowane. Równolegle będziemy pracować nad kolejnym z serii „Zeszytów Edukacji Muzealnej”. Czwarta część poświęcona będzie pomnikowi historii, w formie najbardziej przystępnej dla dzieci. Wydamy 1500 egz., które dostępne będą za darmo w muzeum.

Partnerem tego projektu jest Przedszkole Miejskie nr 2 Mali Artyści w Stargardzie.

Projekty warte są w sumie ponad 100 tys. zł i mają zostać zrealizowane do końca 2022 roku. Dofinansowane zostały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny to dotacje z miasta.