Nie znalazł się kupiec na dwa zrujnowane budynki przy ulicy Chrobrego. Pozostaną więc „na stanie” miejskiej spółki. Stargardzkie TBS planuje je rozebrać i odtworzyć. Najpierw mają tam popracować archeolodzy.
Zmieniły się plany wobec miejsca na stargardzkiej starówce, które miało poddane być rewitalizacji. Nie udało się sprzedać dwóch dawnych kamienic pozostałych u zbiegu ulic Chrobrego i Portowej lub – patrząc od drugiej strony – ul. Chrobrego, Garncarskiej i Kazimierza Wielkiego. Zapytaliśmy o to w Stargardzkim TBS, które jest właścicielem nieruchomości (działek i stojących na nich dwóch budynków). Na sprzedaż wystawione były łącznie z sąsiednim terenem, należącym do miasta.
– Działki stanowiące własność Stargardzkiego TBS, na których zlokalizowane są kamienice przy ul. Chrobrego 12 i 14 łącznie z sąsiednimi działkami, stanowiącymi własność miasta, zlokalizowanymi u zbiegu ulic Chrobrego i Kazimierza Wielkiego oraz Garncarskiej były przedmiotem zbycia w przetargach przeprowadzonych w ubiegłym roku – przypomina Natalia Czajkowska-Rzeszut, wiceprezes ds. inwestycyjnych w Stargardzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. – Z uwagi na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, proces sprzedaży został zawieszony – informuje Natalia Czajkowska-Rzeszut.
Miejsce to ma za sobą duży pożar, po którym rozebrana została (pod koniec 2016 roku) przylegająca kamienica nr 16.

Paliło się tam także w ubiegłym roku:
Innym problemem były spadające na chodnik kawałki tynku elewacji. Stąd pomysł na zabezpieczenie jej zaimpregnowaną siatką.

Skoro nie będzie już prób sprzedaży tych nieruchomości, co będzie się z nimi działo dalej?
– Obecnie podejmowane są działania mające na celu przeprowadzenie wyprzedzających badań archeologicznych na tym terenie – odpowiada Natalia Czajkowska-Rzeszut ze Stargardzkiego TBS. – Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę kamienic wraz z ich odtworzeniem, z możliwie maksymalnym zachowaniem walorów historycznych i jednoczesnym dostosowaniem obiektów do wymogów współczesnych użytkowników, podobnie jak miało to miejsce w przypadku zakończonej przez STBS rewitalizacji kamienicy ul. Chrobrego 21, w której działa Stargardzkie Centrum Nauki Filary.
