Dworzec PKP
Fot. Grzegorz Drążek

PKP: dworzec w Stargardzie czeka kompleksowa przebudowa z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru

Dworzec kolejowy w Stargardzie wpisany został do ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych. Po Nowym Roku rozstrzygnięty ma być przetarg na opracowanie programu przebudowy zabytkowego stargardzkiego dworca. Znamy szczegóły.

– Obecnie przebudowa dworca w Stargardzie jest na etapie przygotowania do rozpoczęcia inwestycji – informuje redakcję Stargard.News Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami, Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A. – W ramach tego etapu zostanie przygotowany program funkcjonalno-użytkowy, na którego opracowanie na początku grudnia ogłosiliśmy postępowanie. Otwarcie ofert w postepowaniu nastąpi na początku stycznia. Zadaniem wykonawcy wybranego w postępowaniu będzie określenie wstępnego zakresu inwestycji przy uwzględnieniu przyszłego zagospodarowania budynku dworca i terenu bezpośrednio do niego przylegającego. Będzie on musiał stworzyć m.in. koncepcję przebudowy obiektu i jego otoczenia, a także zbadać możliwości wykorzystania proekologicznych rozwiązań w budynku.

Na ten moment możemy powiedzieć, że pochodzący z lat 1908-1911, budynek dworca w Stargardzie czeka kompleksowa przebudowa z poszanowaniem dla jego historycznego charakteru. Planujemy zmienić jego układ funkcjonalny, tak żeby odpowiadał on współczesnym potrzebom i przyszłym funkcjom dworca.

Bartłomiej Sarna, Polskie Koleje Państwowe S.A.

Na parterze ma znaleźć się przestrzeń obsługi podróżnych – hol z poczekalnią oraz toalety, a także pomieszczenie kasy biletowej, kilka lokali pod wynajem oraz informacja turystyczna, prowadzona przez samorząd (przeniesione ma być z Rynku Staromiejskiego 4 Centrum Informacji Turystycznej prowadzone tam od lat przez Towarzystwo Przyjaciół Stargardu).

Na piętrze przewidziana jest przestrzeń pod posterunek Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych i samorządu.

– Chcemy, żeby dworzec po przebudowie był również w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami poprzez likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie wielu usprawnień tj. na przykład ścieżki prowadzące czy oznaczenia w alfabecie Braille’a – podkreśla Bartłomiej Sarna z PKP. – Będzie on również wyposażony w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

W zakresie przyszłej inwestycji zostanie ujęta również przebudowa najbliższego otoczenia stargardzkiego dworca kolejowego.

– Zależy nam, żeby w jego sąsiedztwie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych, a także wyznaczyć nowe miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów elektrycznych oraz stworzyć strefę kiss&ride – informuje Stargard.News B. Sarna. – Ponadto w sąsiedztwie dworca planujemy budowę wiaty rowerowej, zadaszonej poczekalni letniej, a także uporządkowanie zieleni i montaż nowych elementów małej architektury tj. ławki czy kosze. Szerzej o inwestycji będziemy w stanie opowiedzieć po zakończeniu prac na programem funkcjonalno-użytkowym i po opracowaniu dokumentacji projektowej. Planujemy, że inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Dokładny termin zakończenia tej inwestycji będzie możliwy do określenia po wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej i prac budowlanych.

Pisaliśmy w czerwcu br. o roli miasta Stargard w tej inwestycji:

Przebudowa dworca w Stargardzie jest realizowana w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych ze środków własnych PKP S.A.