Płatnerzy
Fot. Grzegorz Drążek

Po targowisku zostały kafelki. Może tam być ślisko

Nasz czytelnik interweniuje w sprawie terenu po targowisku przy ulicy Płatnerzy w Stargardzie. Jego zdaniem, zimą chodzenie tamtędy może być niebezpieczne.

Chodzi o teren między blokami przy ul. Płatnerzy i Łokietka. W przeszłości, przez ponad 20 lat, działało tam targowisko. Było tam około 50 pawilonów. W ostatnich latach czynnych było już tylko kilka. Rok temu ruszyła rozbiórka. Dzisiaj nic już tam nie działa. Ryneczek przeszedł do historii.

– Jakiś czas temu został on rozebrany, niestety tylko ściany – napisał do nas stargardzianin. – Pozostała podłoga wyłożona kafelkami oraz gdzieniegdzie gruz. Jak wiadomo zbliża się zima, co wiąże się z mrozami i tym, że na tych kafelkach może się osadzić lód i być bardzo ślisko. Miejsce to nie jest oświetlone, a jest drogą do pracy wielu osób, w tym moją i po zamarznięciu kafelków, może dojść rano, kiedy jest ciemno, do wypadku.

Teren po targowisku między ulicami Płatnerzy i Łokietka jest własnością Gminy Miasta Stargard. Jego administratorem jest Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Przekazaliśmy tam opinię mieszkańca. 20 października, kiedy wysyłaliśmy zapytanie do STBS, byliśmy we wskazanym przez naszego czytelnika miejscu. Na zdjęciach widać, co wtedy tam zastaliśmy.

Wczoraj otrzymaliśmy wyjaśnienia STBS w sprawie terenu byłego targowiska.

– Teren ten jest okresowo porządkowany w miarę występujących potrzeb – wyjaśnia Jan Sawicki, wiceprezes zarządu ds. eksploatacji Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Po zakończeniu rozbiórek pawilonów teren ten został uporządkowany i wywieziono wszystkie śmieci, jakie zostały pozostawione po zdemontowaniu pawilonów. Usunięto również elementy instalacji, które wystawały ponad powierzchnię gruntu. Z uwagi na to, że teren jest ogólnodostępny, przez który odbywa się ruch pieszy, pozostawiono istniejące ciągi piesze wykonane z kostki betonowej oraz podbudowy betonowe pod pawilonami. W chwili obecnej nie przewidujemy wykonywania żadnych prac rekultywacyjnych czy też rozbiórkowych do czasu docelowego zagospodarowania, natomiast w związku ze zgłoszonymi uwagami w zakresie bezpieczeństwa rozważymy możliwości zamontowania oznakowania terenu w taki sposób, aby wynikało z niego, że zapewnione jest bezpieczeństwo poruszania się po terenie tylko poprzez istniejące ciągi piesze.

Teren po targowisku przy ulicy Płatnerzy przeznaczony jest do zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniuowe wielorodzinne. Póki co, część terenu okoliczni mieszkańcy wykorzystują jako parking.