Patryk Maruszak
Nadbryg. Patryk Maruszak, Lubuski Komendant Wojewódzki PSP, fot. KW PSP Gorzów

Pochodzący ze Stargardu Patryk Maruszak z awansem na stopień generalski w straży pożarnej

Patryk Maruszak ma 43 lata. W Stargardzie mieszkał do czasu ukończenia szkoły średniej. Z powodzeniem trenował tu pływanie. Od 2011 roku, zawodowo i prywatnie, związany jest z Gorzowem.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało wczoraj informację o awansach w Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia nadbrygadiera Państwowej Straży Pożarnej awansowanych zostało 4 starszych brygadierów, komendantów wojewódzkich, w tym pochodzący ze Stargardu st. bryg. Patryk Maruszak, od 5,5 roku sprawujący funkcję Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Prezydent RP nominacje wręczy w czwartek 4 maja 2023 roku, na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka.

Nadbrygadier (nadbryg.) to pierwszy z dwóch stopni generalskich w Państwowej Straży Pożarnej, wg Wikipedii.

Jak informuje MSWiA, Patryk Maruszak, mgr inż. poż., pełni służbę w ochronie przeciwpożarowej od 2000 r. Jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Pełnił służbę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, Komendzie Głównej PSP, a od 2011 r. związany jest z Komendą Wojewódzką PSP w Gorzowie Wielkopolskim. 28 października 2017 roku objął stanowisko komendanta wojewódzkiego lubuskiej Państwowej Straży Pożarnej i sprawuje je do dziś.

O Patryku Maruszaku pisałam w 2002 roku: Starszy sekcyjny chorąży Patryk Maruszak ze Stargardu jest studentem III roku Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie. Na przełomie października i listopada br. wziął udział w VII Mistrzostwach Świata Strażaków CHRISTCHURCH 2002, które odbyły się w Nowej Zelandii. Zajął pierwsze miejsce na 50 m stylem klasycznym, z czasem 32,04 sekundy. W zawodach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników z prawie trzydziestu państw świata. Polska reprezentacja to czterej pływacy i trzej lekkoatleci. W sumie zdobyli oni dwadzieścia pięć medali.
Pierwszymi trenerami Patryka byli Sabina i Marian Troszczyńscy, ostatnim stargardzkim – Władysław Wojtakajtis.

Patryk Maruszak
Patryk Maruszak i śp. Sławomir Pajor prezydent Stargardu, fot. Emilia Chanczewska, archiwum