Młyńska
Ulica Młyńska dzisiaj, fot. Grzegorz Drążek, Stargard.News

Poniemiecka izba wina i piwa przy ulicy Młyńskiej 10 w Stargardzie idzie do generalnego remontu

Ponad milion złotych Miasto Stargard pozyskało na wyczekiwany remont i termomodernizację przedwojennej kamienicy przy Młyńskiej 10. W 2024 roku przeprowadzony ma być jej zewnętrzny lifting. Miasto zapowiada też, że będzie nie tylko ładniej, ale cieplej, oszczędniej i bezpieczniej.

– Kompleksowy remont przy ul. Młyńskiej 10 powinien rozpocząć się i zakończyć jeszcze w tym roku. W ramach inwestycji cały budynek będzie docieplony. Wymienione zostaną okna i drzwi. Z wyremontowanej klatki schodowej znikną toalety, a większe bezpieczeństwo mieszkańców zapewnią nowe instalacje: gazowa i wodno-kanalizacyjna – informuje Urząd Miejski w Stargardzie. – Inwestycję w około 90% zrealizujemy dzięki dofinansowaniu. Na ten cel zdobyliśmy pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przy okazji miasto przypomina, że Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, z dofinansowaniem unijnym, remontuje kolejne kamienice w różnych częściach miasta. Po remoncie są budynki przy ul. Konopnickiej (nr 2, 3, 8, 10), ul. Wojska Polskiego 78a, pl. Ducha Świętego 26, ul. Bogusława IV 22 i ul. Czarnieckiego 19.

Historia kamienicy nr 10 przy Młyńskiej sięga czasów niemieckich Stargardu. Mieściła się tam izba wina i piwa. Na murach kamienicy widać jeszcze świadczące o tym napisy. W części parterowej, pomiędzy oknami, widać zniszczone czasem, ale wciąż dość wyraźne napisy „Wine und”, „Bier”, „Stube”.

– Te napisy to historia naszej kamienicy, nie powinno się tego zniszczyć, w czasie renowacji kamienicy warto je zabezpieczyć i w jakiejś formie wykorzystać w czasie remontu – usłyszeliśmy od mieszkańców podczas naszej wizyty przy ulicy Młyńskiej w Stargardzie.