zapalenie lampy naftowej
Jerzy Waliszewski zapalił lampę naftową w aptece Nowa. Obok żona Danuta Waliszewska, fot. Emilia Chanczewska

Powrót do przeszłości bez elektryczności. W Stargardzie zapłonęły lampy naftowe

Od początku 2022 roku w Polsce wspominana była postać wybitnego farmaceuty, Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej. Na zakończenie tej akcji, 31 lipca 2023 roku, w 170 rocznicę pierwszego zapalenia lampy naftowej, w aptekach znów symbolicznie zapłonęły naftowe lampy. Także w Stargardzie.

Zapowiadaliśmy poniedziałkową, wieczorną akcję w aptece Nowa w Stargardzie:

Zapalenie lampy w aptece Nowa w Stargardzie pokazaliśmy LIVE na Facebooku Stargard.News, co wzbudziło duże zainteresowanie naszych internautów. Podobnie jak historyczny WYKŁAD dr Jerzego Waliszewskiego, który nie ukrywa swojej fascynacji postacią i dorobkiem Ignacego Łukasiewicza, stawianego w jednym szeregu z wybitnymi naukowcami tj. Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie.

Prometejski wymiar rozświetlenia mroków rzeczy…

– mówił zapalając lampę dr Jerzy Waliszewski

Symboliczne zapalenie lampy odbyło się w obecności stargardzkich dziennikarzy i zainteresowanych mieszkańców. Przygotowana była także okolicznościowa wystawa publikacji książkowych, dla dorosłych i dla dzieci, poświęconych Ignacemu Łukasiewiczowi.

Z inicjatywy historyka farmacji Jerzego Waliszewskiego z apteki Nowa, zapalone zostały lampy naftowe także w innych aptekach. M.in. w aptece Epiona mgr Rafała Strzelczyka, przy ul. Broniewskiego 29 w Stargardzie.

Jerzy Waliszewski został odznaczony medalem im. I. Łukasiewicza. Opatrzony dewizą „De pharmacia bene meritis” („Zasługujesz na dobry lek”), medal ten ustanowiony został przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne jako jego najwyższe wyróżnienie, nadawane za wybitne zasługi dla polskiej farmacji.

Ignacy Łukasiewicz był polskim farmaceutą, aptekarzem, przemysłowcem i wynalazcą, który żył w XIX wieku. Urodził się 8 marca 1822 roku w Zaduszniki koło Wadowic na terenie dzisiejszej Polski i zmarł 7 stycznia 1882 roku w Chorkówce koło Jasła.

Łukasiewicz jest najbardziej znany z pionierskiego wkładu w rozwój przemysłu naftowego i wynalezienia lampy naftowej. Jego najważniejszym osiągnięciem było opracowanie procesu destylacji ropy naftowej w celu uzyskania kerozyny jako paliwa do oświetlenia. Dzięki temu wynalazkowi w 1853 roku otworzył pierwszą na świecie rafinerię ropy naftowej w mieście Ulaszowice w Polsce.

Wprowadzenie lampy naftowej dało alternatywę dla wcześniejszych źródeł oświetlenia, takich jak lampy naftowe, które były mniej skuteczne i bezpieczne. Rozwiązanie to miało ogromny wpływ na jakość życia ludzi, zwłaszcza w czasach, gdy elektryczność nie była jeszcze powszechnie dostępna.

Łukasiewicz był również aktywnym działaczem społecznym i filantropem, wspierającym rozwój edukacji i kultury w swoim kraju. Jego wkład w rozwój przemysłu naftowego i wynalazek lampy naftowej zapisały go na kartach historii jako jednego z kluczowych inżynierów i wynalazców tego okresu – informacje biograficzne za ChatemGPT.