Godzina W 2023 rondo
Fot. Emilia Chanczewska

Przy rondzie w centrum stargardzianie uczcili rocznicę wybuchu powstania z Patriotycznymi Błękitnymi

Godzina 17 w dzień 1 sierpnia to czas zatrzymania się i wspomnienia momentu wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku. Kibice Klubu Piłkarskiego Błękitni Stargard tradycyjnie spotkali się o tej porze przy rondzie w centrum miasta.

Punkt 17 zawyły dziś syreny alarmowe, kibice spod szyldu Patriotyczni Błękitni weszli na rondo i odpalili czerwone race. Po zejściu z ronda zadbali o to, by race dogasić i złożyć w jednym miejscu, przy koszu na śmieci. Akcja była krótka i przebiegła bez zakłóceń. Mimo że tradycją jest, że w godzinę W należy na chwilę przystanąć, niektórzy stargardzcy kierowcy kontynuowali jazdę przy wtórze syren i w oparach dymu z rac.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Było to największe i najważniejsze powstanie zbrojne w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie podczas II wojny światowej. Walki trwały przez 63 dni, do 2 października 1944 roku. Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod niemieckiej okupacji, ale niestety zakończyło się tragiczną klęską powstańców.