policja centrum
Fot. Emilia Chanczewska

Starsza stargardzianka straciła 85 000 złotych

Wczoraj do stargardzianki zadzwoniła kobieta, która podając się za policjantkę poinformowała, że syn stargardzianki potrącił kobietę w ciąży i potrzebne są pieniądze na kaucję. Starsza stargardzianka przekazała przybyłemu do niej nieznajomemu mężczyźnie 85 000 złotych.

– Niestety mimo wielu apeli do społeczeństwa, wciąż zdarzają się sytuacje wyłudzania pieniędzy od seniorów – informuje mł. asp. Justyna Siwarska z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie. – Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy policji. Przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy, ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania akcji policyjnych. To mechanizm działania oszustów, dlatego w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa jak najszybciej poinformujmy policję o zaistniałej sytuacji.

Policjanci przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od osób starszych.

– Pomimo licznych apeli policji nadal zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustw metodą na policjanta czy wnuczka – dodaje mł. asp. Justyna Siwarska. – Ponownie zwracamy się z prośbą o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zachęcamy, aby uczulić rodzinę i znajomych, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy.

POLICJA przypomina co robić, by nie stać się ofiarą oszustwa:

  • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.
  • krytycznie podchodź do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających pomocy finansowej.
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej pieniędzy.
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • nie otwieraj drzwi osobom nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywasz w mieszkaniu lub domu sam.
  • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych pieniędzy i kosztowności.