Świetlica
W świetlicy Stowarzyszenia "Godna Przyszłość", fot. Emilia Chanczewska

Stowarzyszenie „Godna Przyszłość”: mamy swoje miejsce na ziemi

Dziś, w piątek 31 marca 2023 roku, przed południem uroczyście otwarta została świetlica służąca podopiecznym Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością „Godna Przyszłość” oraz ich opiekunom. Znajduje się przy ulicy Składowej 2A.

Przytulnie, kolorowo, funkcjonalnie, tak jest w nowo otwartej świetlicy stargardzkiego Stowarzyszenia „Godna Przyszłość”. Działa w budynku opuszczonym przez szkołę budowlaną, która przeniosła się z ulicy Składowej 2A na Ceglaną 11. Składa się z głównego pomieszczenia, mniejszego biura służącego także jako pokój do wyciszenia się oraz z części socjalnej.

Przekazana stowarzyszeniu została pod koniec listopada ubiegłego roku, remont ruszył w połowie stycznia tego roku.

Relacja LIVE z otwarcia świetlicy.

Jak wspominała dziś prezes stowarzyszenia Joanna Woloch, to prezydent Rafał Zając namówił na spotkanie, następnie na powołanie do życia organizacji działającej na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Obiecał także wsparcie, na które „Godna Przyszłość” rzeczywiście wciąż może liczyć.

– Stowarzyszenie jest stworzone przez rodziców, dla rodziców – mówiła dziś Joanna Woloch, prezes Stowarzyszenia „Godna Przyszłość” w Stargardzie, mama pary dzieci z niepełnosprawnościami. – W Stargardzie dzieją się fantastyczne rzeczy.

A członkowie stowarzyszenia „Godna Przyszłość” od początku dali się poznać jako osoby niezwykle aktywne i kreatywne. Korzystają ze swoimi dziećmi z oferty stargardzkich placówek, jednocześnie remontując, urządzając i już działając w swojej świetlicy. Została im udostępniona przez miasto, po sąsiedzku z pokrewną placówką, Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.

– Rzeczywiście przyszły do nas mamy, które szukały miejsca dla siebie – przyznaje Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Panie podjęły się wysiłku stworzenia organizacji i wzięcia na jej barki zbudowania miejsca, które da ofertę kolejnej grupie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Element polityki włączającej świadczy o nas jako ludziach, że znajdujemy rozwiązania, które pozwalają bardzo różnym ludziom się realizować. Ludziom sukcesu w parkach przemysłowych czy Orkiestrze Camerata Stargard i ludziom, którzy poszukują wsparcia drugiego człowieka, by poukładać sobie normalne funkcjonowanie. Właśnie w tym zrównoważonym podejściu jest sens i idea, którą wy realizujecie z pełnym zaangażowaniem.

Pytamy prezes Joannę, jak na co dzień wygląda działanie świetlicy przy Składowej 2A.

– To świetlica dla dzieci z niepełnosprawnością, w której są warsztaty, zajęcia terapeutyczne, zabawy z różnych okazji, m.in. karnawałowe, są grupy wsparcia i warsztaty dla rodziców – odpowiada Joanna Woloch, prezes Stowarzyszenia „Godna Przyszłość” w Stargardzie. – Świetlica żyje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Mogą się tu od rana spotykać dzieci, które nie chodzą do przedszkoli. Mamy grafik z wyznaczonymi zajęciami popołudniowymi. Osoby, które chciałyby do nas dołączyć mogą się kontaktować przez stronę www.godnaprzyszlosc.org lub przez messengera naszego Facebooka. Wciąż dołączają do nas nowe osoby.

Podopieczni stowarzyszenia to osoby sprawne fizycznie, z zaburzeniami rozwoju intelektualnego.

– Działamy zwłaszcza na rzecz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi – wyjaśnia Joanna Woloch. – Ze spektrum autyzmu, Zespołem Downa, wadami genetycznymi i wieloma innymi przypadłościami, które nasze dzieciaki mają.

Uruchomienie własnej siedziby to wielkie przeżycie dla twórców stowarzyszenia „Godna Przyszłość”.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to miejsce, w którym nasze dzieci mogą wszystko, planują spędzić tu nawet zieloną noc – wyznaje Joanna Woloch. – Mamy swoje miejsce na ziemi!

– Przy ul. Składowej 2a wcześniej funkcjonował Zespół Szkół Budowlano-Technicznych – przypomina Urząd Miejski w Stargardzie. – Teraz w budynku należącym do miasta prowadzona jest szeroka działalność bardzo przydatna stargardzianom. Swoją siedzibę ma tam m.in. Regionalne Centrum Kryzysowe, które pomaga osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Przestrzeń do nauki, zabawy i terapii zyskali również podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. W najbliższym czasie przy ul. Składowej 2a zostanie też uruchomiony punkt pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, a także dla ich bliskich i członków rodzin.

Świetlicę omodlił i poświęcił ks. Krzysztof Wąchała, proboszcz z kościoła św. Jana, gdzie organizowane są msze św. bez grania na organach, z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami mającymi nadwrażliwość na dźwięki.