MDK Stargard
MDK Stargard, fot. Emilia Chanczewska

Święto w stargardzkim emdeku! Dzień patrona generała Mariusza Zaruskiego

W piątek 9 lutego 2024 roku, o godzinie 16, rozpoczną się obchody Dnia Patrona MDK Generała Mariusza Zaruskiego. Będzie odsłonięcie tablicy, otwarcie wystawy, poezja, teatr i zabawy kreatywne.

MDK Stargard w tym roku wyjątkowo chce uhonorować swojego patrona, który był człowiekiem absolutnie wyjątkowym. Na piątkowe popołudnie w domu przy Portowej 3 zaplanowano obchody Dnia Patrona MDK. Szczegóły na poniższym plakacie:

Dzień Patrona MDK
Dzień Patrona MDK, plakat wydarzenia

Mariusz Zaruski (1867-1941) pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik. Postać wszechstronna – fotograf, malarz, poeta i prozaik. Marynarz, żeglarz i podróżnik. Konspirator, zesłaniec, legionista, ułan, generał brygady i adiutant generalny prezydenta RP. Taternik, grotołaz, ratownik górski, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży. Przez całe życie poświęcał się intensywnej działalności państwowej i społecznej. Również przez całe życie intensywnie ćwiczył. (Wikipedia)