Opera na Zamku

Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na koncert do kościoła Jana w Stargardzie

W najbliższy czwartek 7 lipca, o godzinie 20, w kościele św. Jana rozpocznie się koncert „Requiem for the Living” Dana Forresta w wykonaniu muzyków Opery na Zamku. Uwaga, obowiązują bilety w cenie 10 i 15 zł.

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Requiem for the Living” Dana Forresta, dzieło muzyczne uznawane za jedno z największych XXI wieku. Koncert odbędzie się w czwartek 7 lipca o 20.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie – informuje Magdalena Jagiełło-Kmieciak, rzeczniczka prasowa Opery na Zamku. – Koncert wykonany będzie także w piątek 8 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Opis:

„Requiem for the Living” to utwór skomponowany w 2013 r. przez Dana Forresta – amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia. Forrest zastosował w kompozycji pomysłowe rozwiązania rytmiczne oraz wprowadził do tradycyjnej formuły mszy żałobnej innowacyjne i zaskakujące zmiany, sprawiające, że Requiem for the Living uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku. W łacińskie teksty Forrest wplótł mszalne cytaty oraz fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka. Jeden z fragmentów „Requiem – Pleni sunt caeli et terra gloria tua (Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej)” inspirowany jest obrazami z teleskopu Hubble’a. Podczas koncertu publiczność usłyszy również dwa krótsze utwory: Lux Aurumque Erica Whitacre’a oraz Agnus Dei Samuela Barbera.

Obsada:

Sopran solo – Tetiana Bilchak

Tenor solo – Ruslan Bilchak

Organy – Olga Bilas

Chór i Orkiestra Opery na Zamku

Dyrygent – Małgorzata Bornowska

KONCERT jest biletowany, bilety w cenie 10 i 15 zł.

Koncert wykonany będzie także w piątek 8 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.