Protest dla Ukrainy
Fot. Emilia Chanczewska

Ukraina potrzebuje broni, nie by atakować, ale by się bronić

Strużki łez płynących po rozgrzanych policzkach rozmazując narysowaną na nich niebiesko-żółtą flagę. Szloch i słowa, które więzną w gardle. Traumatyczne wspomnienia z bombardowanych przez Rosjan miast i wielka wdzięczność za polską pomoc. Hymn Ukrainy i hymn polski, mowa polska i język ukraiński. Transparenty i flagi. Tak było dziś na stargardzkim proteście ukraińskiej społeczności, po zbrodni na ukraińskich jeńcach wojennych w obozie w Ołeniwce.

W wielu miejscach na świecie zaplanowane dziś były manifestacje przeciwko barbarzyństwu rosyjskich wojsk, które 29 lipca br. zabiły i raniły dziesiątki jeńców w obozie w Ołeniwce. W Stargardzie przed południem odprawione zostało nabożeństwo żałobne w greckokatolickiej cerkwi nad Iną, po południu był spontaniczny protest przy pomniku papieża. Przybyli głównie Ukraińcy, kobiety z dziećmi, ale także Polacy.

Przemawiali przedstawiciele społeczności ukraińskiej w Stargardzie, uchodźcy wojenni, którzy osiedlili się na ziemi stargardzkiej. Przywoływali bolesne wspomnienia m.in. z bombardowania Mariupola. Dziękowali za wszelką pomoc od Polaków. Także za zbiórkę 25 mln zł „Bayraktar dla Ukrainy” – na wojskowego drona.

Kocham Ukraińców i kocham Polaków. Jesteście naszymi przyjaciółmi. Gdy wy będziecie potrzebować pomocy, my też wam pomożemy! – przemówił zaledwie 6-letni Timur.

Spotkanie otworzył Roman Zahoroda ze Związku Ukraińców w Polsce Koło w Stargardzie.

Podkreślał też, że na Ukrainie najbardziej potrzebna jest broń, która służy nie do ataku lecz do obrony przed potworem.

Ukraińskie pieśni pięknie zaśpiewały Iwona i Natalia, z towarzyszeniem uczestników spotkania.

Minutą ciszy uczczona została pamięć ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę, która trwa od 24 lutego br.

Album ze zdjęciami Manifestacja przeciw barbarzyństwu rosyjskich okupantów, 31.07 jest na naszym Facebooku.