Stargard.ZUS.18.10.
Fot. ZUS

We wtorek w Stargardzie bezpłatne konsultacje i badania!

Już jutro, we wtorek 11 lutego 2025 roku, mobilne stanowisko profilaktyczno-informacyjne Zachodniopomorskiego NFZ zagości w Przychodni Medycyny Rodzinnej na osiedlu Zachód A17 w Stargardzie. Działać będzie od godziny 10 do 14.

Największym zainteresowaniem osób odwiedzających mobilne stanowisko Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, jest analizator składu ciała, który waży, mierzy i podaje skład ciała – ile mamy mięśni, tłuszczu i wody.

Oblicza też wiek metaboliczny, informując, ile lat ma nasz organizm – czy jest młodszy, czy starszy, niż wynika to z metryki. A jeśli nie? Jeśli my mamy 40 lat, a nasz organizm 47 NFZ poinformuje, co doradzają specjaliści, by to zmienić.

Analizator określa również BMI, i to jednym słowem: norma, nadwaga, otyłość.

Osobom, które ze swoją wagą nie mieszczą się w normie i chcą się tego nadmiaru pozbyć, doradcy NFZ ds. profilaktyki podpowiadają możliwość korzystania z bezpłatnego portalu Diety NFZ. Ale przepisy z tego portalu polecane są wszystkim, którzy chcą się zdrowo, na dodatek smacznie, odżywiać.

Co jeszcze ma w ofercie mobilne stanowisko profilaktyczne?

  • mierzymy też ciśnienie krwi
  • uczymy samobadania piersi, jąder i węzłów chłonnych z wykorzystaniem fantomów
  • informujemy o bezpłatnych badaniach w ramach programów profilaktycznych – zachęcając do ich wykonywania (mammografia – w kierunku raka piersi; cytologia – w kierunku raka szyjki macicy; kolonoskopia – w kierunku raka jelita grubego; program profilaktyki CHUK – w kierunku chorób układu krążenia; Profilaktyka 40 PLUS – w kierunku wielu chorób, w tym raka prostaty u mężczyzn; program realizowany do końca kwietnia 2025)
  • promujemy darmowe aplikacje NFZ służące zdrowiu, takie jak FizjoPlus
  • zachęcamy do czytania wydawanego przez NFZ Magazynu ze Zdrowiem
  • mówimy o stosowanych w naszym oddziale NFZ udogodnieniach dla osób ze szczególnymi potrzebami, takich jak Cicha godzina, e-Doradca NFZ, tłumacz języka migowego on-line.

Warto cykliczne kontrolować swoje zdrowie

Regularne wykonywanie pomiarów jest pierwszym krokiem w kierunku zdrowego stylu życia. Sam pomiar trwa kilka minut. Podstawowe pomiary już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi

Analiza składu ciała mierzy wskaźniki tkanki tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. To pozwala zdiagnozować ryzyka wielu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy otyłość.

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga w wykryciu nadciśnienia tętniczego. Nieleczone – może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia, w tym do zawału serca, niewydolności serca, arytmii, udaru mózgu czy do chorób nerek.

Indeks masy ciała (BMI), określany na postawie naszego wzrostu i wagi, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, czego konsekwencja może być cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla naszego zdrowia i życia.*

BMI obliczamy dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w metrach do kwadratu. Więcej o BMI: https://www.bmi-kalkulator.pl/wzor

*BMI nie ma zastosowania u sportowców oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. W takich przypadkach wynik może być nieadekwatny.

Otyłość jest udokumentowaną, ważną przyczyną zachorowalności i umieralności na raka.

Szacuje się, że z powodu otyłości w Stanach Zjednoczonych umiera jeden na siedmiu mężczyzn i jedna na pięć kobiet.

W Unii Europejskiej otyłość i nadwaga są przyczyną około

  • 39% nowotworów trzonu macicy,
  • 37% gruczolakoraków przełyku,
  • 25% nowotworów nerki,
  • 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego.
  • 11% nowotworów okrężnicy,
  • 9% nowotworów piersi.

Naukowcom udało się wykazać szczególny dodatni związek pomiędzy otyłością a ryzykiem rozwoju raka piersi u kobiet po menopauzie, raka okrężnicy i odbytnicy oraz raka nerki.

Otyłość – zwłaszcza brzuszna – powoduje odbiegające od normalnych wartości stężenie hormonów i czynników wzrostu, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych.

Otyłości towarzyszy najczęściej przewlekły proces zapalny niskiego stopnia, który może prowadzić do uszkodzenia DNA, a przez to stworzyć warunki powstawania raka.

Ponieważ otyłość może być modyfikowana przez całe życie, sugeruje się, że zwiększona aktywność fizyczna i utrzymanie masy ciała zgodnej z normą dla wieku i płci stanowią pożądane rodzaje działań profilaktycznych mających na celu zapobieganie nowotworom oraz poprawę ich rokowania.

ZOBACZ: Najgroźniejsze czynniki rakotwórcze. Co powoduje raka? https://www.zwrotnikraka.pl/czynniki-rakotworcze-co-powoduje-raka/

Jedynie ok. 10% nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie.

Istotnym czynnikiem ryzyka powstawania nowotworu złośliwego jest starzenie się organizmu, co wiąże się z mniejszą sprawnością układu immunologicznego eliminującego komórki nowotworowe oraz dłuższym czasem ekspozycji na czynniki rakotwórcze.

Jak podkreślają eksperci – modyfikując kilka czynników ryzyka – można zapobiec blisko 40% przypadków nowotworów.

INFORMACJE: Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa ZOW NFZ