wiadukty
Fot. Grzegorz Drążek

Wiadukty w Stargardzie burzą i budują. Jedna droga zamknięta

Mija 30 miesiąc od rozpoczęcia przebudowy wiaduktów na terenie Stargardu. Tempo prac nie zachwyca, centrum miasta się korkuje, mieszkańcy się denerwują. Na szybkie zakończenie prac nie ma jednak co liczyć. Podajemy najnowsze informacje z placu budowy i planowane terminy zakończenia robót.

Na ten moment otwarty jest ruch pojazdów i pieszych pod wiaduktami przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego, Bogusława IV i Składowej. Natomiast zamknięta jest droga pod wiaduktem łączącym ulice Pierwszej Brygady i Konopnickiej.

Przebudowa wiaduktów w Stargardzie rozpoczęła się na początku grudnia 2019 roku. Minie więc za kilka dni 30 miesięcy. W tym czasie w połowie przebudowano wiadukty przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego i Składowej. W ostatnich miesiącach więcej dzieje się na wiadukcie przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej. Ruszyły także prace na wiadukcie przy ulicy Bogusława IV. Te cztery wiadukty mają zostać całkowicie przebudowane. Są one po kawałku rozbierane i stawiane od nowa.

Nowy wiadukt przy Bogusława IV

W PKP PLK dowiedzieliśmy się, na jakim etapie są prace na terenie Stargardu, co w ostatnim czasie zostało zrobione i jakie są planowane terminy zakończenia posczzegółnych etapów prac. Głównym wykonawcą robót jest firma Trakcja.

– Na wiadukcie przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej wykonawca zakończył prace przygotowawcze i wykonanie zabezpieczenia sąsiednich budynków oraz toru, po którym podczas prac będzie prowadzony ruch pociągów – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Zakończone zostało przekładanie kolidujących z przebudową wiaduktu instalacji energetycznych, gazowych, wodociągowych i teletechnicznych. Z początkiem maja wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe pierwszej połówki wiaduktu. W dalszej kolejności przystąpi do budowy nowego obiektu. Na wiadukcie przy ul. Bogusława IV postępują prace, mające na celu zabezpieczenie czynnego toru. Przekładane są również kable kolidujące z przebudową wiaduktu. Rozpoczęcie prac rozbiórkowych na pierwszej połówce obiektu będzie możliwe, po zakończeniu powyższych prac. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, w miejsce starego wiaduktu powstanie nowy obiekt.

Prace są tak prowadzone, że tylko droga pod jednym z trzech wiaduktów w rejonie centrum miasta jest zamknięta dla ruchu. Miasto i powiat stargardzki nie zgadzały się, by jednocześnie zamknięte były drogi pod dwoma wiaduktami w środku Stargardu. Takiego rozwiązania oczekiwała natomiast kolej. Wygląda na to, że nie ma już sporu w tej kwestii, a mieszkańcy nie muszą obawiać się jeszcze większych korków niż dotychczas w związku z pracami prowadzonymi obecnie na wiaduktach przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej i Bogusława IV.

Prace na obu wiaduktach będą prowadzone w taki sposób, aby pod jednym z nich zawsze był otwarty przejazd dla ruchu kołowego. Zakończenie prac na pierwszych połówkach wiaduktów przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej oraz Bogusława IV planowane jest do końca 2022 roku.

Bartosz Pietrzykowski, PKP PLK

Później przebudowywane mają być drugie połówki tych czterech wiaduktów. Najnowsze zapewnienia PKP PLK są takie, że mają być one przebudowane do końca 2023 roku.

Od Poznania do Szczecina

Prace w Stargardzie to część większej inwestycji dotyczącej modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin. Wartość całej inwestycji to ponad 4 miliardy złotych. Jest ona współfinansowana z programu Unii Europejskiej „Łącząc Europę”.

– Dzięki przebudowie wiaduktów zapewniony będzie płynny i bezpieczny ruch kolejowy, kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżki – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Konstrukcja obiektu przy ulicy Składowej będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto. Prowadzone prace nie ograniczają ruchu kolejowego.