wykład Małgorzaty Musiał

Wykład w Muzeum o Stalagu II D wygłosi Małgorzata Musiał

W czwartek 19 października 2023 roku, o godzinie 17, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie stargardzianka Małgorzata Musiał przybliży swoje badania dotyczące „nie-miejsca pamięci”, na przykładzie dawnego obozu jenieckiego – Stalagu II D.

– Nie może Was zabraknąć! – zaprasza Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. Wykład odbędzie się w ramach muzealnych „Spotkań w przyrynkowej kamienicy”. Wstęp jest wolny.

Stalag II D
Stalag II D, fot. MAH Stargard

Małgorzata Musiał ze Stargardu, pod opieką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadzi badania naukowe Stalagu II D.

W sierpniu br., jak poinformował Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego: mgr Małgorzata Musiał, absolwentka interdyscyplinarnych studiów zaawansowanych II stopnia w dyscyplinach filologia polska i historia, zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową poświęconą problematyce ustalenia i opisania skutków II wojny światowej. Konkurs został zorganizowany przez Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Nagroda to 10 000 zł.

Praca magisterska pt. Klasyfikacja i opis źródeł pisanych o życiu codziennym jeńców Stalagu II D w Stargardzie w latach 1939-1945 powstała pod opieką naukową prof. dr hab. Agaty Zawiszewskiej (Instytut Literatury i Nowych Mediów US) oraz dra Pawła Migdalskiego (Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego).

– Część nagrody przeznaczę na badania naukowe dotyczące Stalagu II D, kwerendy w Polsce i za granicą, na podróże i książki, które są moją pasją – mówiła nam po otrzymaniu nagrody Małgorzata Musiał ze Stargardu. – Zasilę także konto wybranej fundacji pozarządowej.

Od października br. mgr Małgorzata Musiał kontynuuje badania w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jej praca magisterska poświęcona historii Stalagu II D ma zostać opublikowana przez Instytut Strat Wojennych.

Tymczasem w Stargardzie, przy ulicy Szczecińskiej, w pobliżu byłego hipermarketu Tesco, przedwczoraj rozpoczęły się prace na terenie byłego obozu Stalag II D. To III etap projektu „Poszukiwania żołnierzy WP zamordowanych na terenie Stalagu II D w Stargardzie”, prowadzonego przez badaczy Pomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie.