Stargard przejście wyniesione ulica Szkolna
Fot. Grzegorz Drążek

Wyniesione przejścia dla pieszych w Stargardzie. Żeby było bezpieczniej na drogach

Na ulicy Szkolnej w Stargardzie zrobiono wyniesione przejście dla pieszych. To kolejne takie przejście na drogach na terenie miasta. Powstają one przede wszystkim w pobliżu szkół i przedszkoli.

Od kiedy zaczęto w Stargardzie stosować takie rozwiązania, wyniesione przejścia dla pieszych powstały w różnych rejonach miasta. Najnowsze zrobiono na ulicy Szkolnej, przy Szkole Podstawowej nr 10.

– To przede wszystkim większe bezpieczeństwo uczniów pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 10, ale o tę inwestycję zabiegali także mieszkańcy okolicy – podkreślają miejscy urzędnicy ze Stargardu. – Przejście zostało dodatkowo doświetlone, co przyda się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy warunki pogodowe często ograniczają widoczność kierowcom aut.

Właśnie w pobliżu placówek oświatowych przede wszystkim powstają takie wyniesione przejścia, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy przed takim przejściem zwalniają, bo jeśli tego nie zrobią, ryzykują uszkodzenie auta najeżdżając na takie wyniesione przejście z większą prędkością.

Wyniesione przejścia dla pieszych są już między innymi na alei Żołnierza, w pobliżu Przedszkola Miejskiego nr 4 i niedaleko Szkoły Podstawowej nr 2, na ulicy Kazimierza Wielkiego, na trasie prowadzącej do Szkoły Podstawowej nr 5, na ulicy Wojska Polskiego, obok SP 3, na ulicy 11 Listopada przy Gimnazjum nr 10, czy na ulicy Niepodległości, w pobliżu prywatnego przedszola i żłobka Niezapominajka.

Koszt budowy wyniesionego przejścia dla pieszych na ulicy Szkolnej to niespełna 213 tysięcy złotych. Stargard otrzymał na tę inwestycję dofinansowanie z kasy państwa blisko 113 tys. zł. Wykonawcą robót było Zachodniopomorskie Przedsiębiorstwo Budowlane Tech-Bud ze Stargardu.