Wypadek w Dolicach
Fot. Grzegorz Drążek, Stargard.News

Wypadek podrasowanego audi, które wjechało w dom w Dolicach. Zmarły kierowca nie był trzeźwy

Prawie 5 miesięcy temu, 9 lipca 2023 roku, w Dolicach doszło do śmiertelnego wypadku. Kierujący samochodem o potężnej mocy, audi Manhart RQ900, 46-letni mieszkaniec Gryfina wjechał w dom, w wyniku czego poniósł śmierć na miejscu. Ciężko ranny został jego pasażer. Jak ujawniają śledczy, sprawca wypadku był nietrzeźwy.

Do wypadku doszło wcześnie rano w niedzielę 9.07.2023 r., po sobotnim ślubie i weselu, na którym kosztowne audi pełniło rolę udekorowanego pojazdu Młodej Pary. Na miejscu zginął znany przedsiębiorca z Gryfina, 46-letni Marcin J. Ranny został jego pasażer. Trafił do szpitala w Choszcznie m.in. ze złamaniami nogi.

Sprawa wypadku, według rejonizacji miejsca w którym niego doszło, trafiła do Prokuratury Rejonowej w Pyrzycach. Od razu wiadomo było, że pasażer audi RQ900 był nietrzeźwy. Redakcja Stargard.News do tej pory czekała na uzyskanie informacji o stanie, w którym w momencie wypadku znajdował się jego sprawca, kierujący audi Marcin J. Określone to zostało na podstawie pobranych od niego próbek krwi i moczu. Prokuratura nie udziela szczegółowych informacji:

– Kierujący był w stanie w znacznym stopniu przekraczającym stan nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie – mówi prokurator Piotr Wieczorkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Nie był pod wpływem innych środków odurzających.

Przy okazji Stargard.News dowiadywał się, co stało się z lokatorami starego domu, w które uderzyło audi, przebijając jego boczną ścianę na wylot.

Dom ten podzielony jest na trzy części, ma trzech właścicieli. Jak się okazuje cudem ocaleli bracia, mieszkający w tej części domu, w którą uderzyło rozpędzone audi, wyprowadzili się stamtąd i wynajęli inne lokum. Zajmowali oni jedną czwartą domu. Jedną czwartą zajmuje starszy mężczyzna, którego nie ma tam na stałe. Natomiast połowę domu, znajdującą się od strony podwórza, zajmuje lokatorka, która próbuje uzyskać odszkodowanie. Może przy tym liczyć na prawną pomoc dolickiego urzędu gminy.

– Jest już ekspertyza, jest kosztorys, ale niestety mieszkańcy nie mają funduszy na przeprowadzenie kosztownej naprawy budynku – mówi Edyta Miskis ze Stargardu kierująca Referatem Budownictwa i Funduszy Pomocowych w Urzędzie Gminy Dolice.

Uszkodzona przez audi ściana domu została tylko prowizorycznie zasłonięta.