Pióra ptaka
Fot. IAS Szczecin

Z Chin do Stargardu trafić miały nielegalne… ptasie pióra

Zachodniopomorska Krajowa Izba Skarbowa odkryła pióra ptaka objętego ścisłą ochroną w przesyłce z Chin do Stargardu. Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów, bez specjalnych pozwoleń, jest przestępstwem.

Kontrola przesyłek pocztowych i kurierskich potrafi być zaskakująca. Tym razem funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie skontrolowali przesyłkę pocztową z Chin. Na deklaracji przesyłki nadawca wpisał wartość 1 USD.

Prześwietlenia RTG pokazało, że w przesyłce znajduje się 5 sztuk piór ptasich. Koordynatorka ds. CITES (ochrona roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną i zagrożonych wyginięciem) zidentyfikowała je jako pióra dropa zwyczajnego (otis tarda). Drop zwyczajny jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną wg rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Jak potwierdza Stargard.News rzeczniczka IAS Szczecin Małgorzata Brzoza, nietypowa przesyłka adresowana była do Stargardu.

Przesyłka trafiła do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Dalszym postępowaniem zajmie się komórka dochodzeniowo-śledcza ZUCS.

Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów, bez specjalnych pozwoleń, jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: KAS SZCZECIN