the Beat Freaks

Zachowaj spokój z The Beat Freaks. Jazzowy koncert w Piwnicy TPS

Koncert odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2023 roku, o godzinie 19, w Piwnicy TPS pod ratuszem. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, w Piwnicy pod Galerią przy Rynku Staromiejskim i bezpośrednio przed wejściem na koncert.

The Beat Freaks powstał w 2014 roku w Szczecinie. Ma na koncie debiutancki album „Leon” (2016) oraz „Stay Calm” (2019), a także muzykę do filmu „Zamoyski” (2018). Muzycy połączyli doświadczenia zdobyte w różnych formacjach muzycznych, by wspólnie wypracować własny muzyczny styl i brzmienie.

„Można powiedzieć, że dominują tutaj najlepsze cechy jazzu (…). Piosenki są niewiarygodnie napisane i nieustannie ekscytują od początku do końca.” – Kira Grunenberg (Downbeat) tak o ostatniej płycie „Stay Calm” napisała dziennikarka Downbeatu. Muzyka zainspirowana nurtem Steampunku to nieustanna zabawa rytmem, który będąc podstawą egzystencji staje się punktem wyjścia do świata melodyjnych opowieści i nieograniczonych improwizacji.

Najbliższa trasa zespołu to także zapowiedź najnowszej płyty zespołu, która ukaże się już jesienią tego roku.

Płyta „Leon” znalazła się w Top Ten 2016 wg dziennikarzy PolishJazzBlogspot, a zespół od lat znajduje się w czołówce jazzowych zespołów elektrycznych oraz w kategorii „Zespół – Nowa Nadzieja” wg czytelników Jazz Forum. Płyta „Stay Calm” została uznana za jedną z najlepszych w roku 2019 wg czytelników Jazz Forum.

Koncert 22 kwietnia

Zagrają:

  • Tomasz Licak – saksofon tenorowy
  • Michał Starkiewicz – gitara
  • Flavio Gullotta – kontrabas
  • Radek Wośko – perkusja

Bio muzyków:

  • Tomasz Licak – saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.
    Studia na duńskich uczelniach i kontakt ze światowej sławy muzykami jazzowymi zaowocowały kilkoma znaczącymi projektami. Wśród nich: KRAN („The Zombie Chords”, “K.R.A.N.”), Licak/Wośko Quartet (“Entrails United”), który w 2013 roku odniósł zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą, oraz Outbreak Quartet, czyli kwartet z pianistą Arturem Tuźnikiem, który zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej. Następstwem współpracy z Arturem Tuźnikiem był zespół Licak/Tuźnik Quintet (“Quintet”), który oprócz liderów współtworzyli: Anders Mogensen, Andreas Lang, Tomasz Dąbrowski. Tomasz Licak ma w swoim dorobku również dwie płyty w pełni autorskie z formacją Trouble Hunting (“Trouble Hunting” oraz “Somebody Else With A Wrong Dog”). Ta grupa w pełni oddaje jego poszukiwania idealnego balansu pomiędzy kompozycją a improwizacją. Płyty tej formacji znalazły się dwukrotnie w zestawieniach najlepszych płyt jazzowych roku w zestawieniach portalu polish jazz blog. Warto wśród pozostałych projektów wymienić również wspólny zespół z pianistką Iloną Damięcką oraz grupę The Beat Freaks (“Leon”), która realizuje muzyczne wizje fikcyjnego wizjonera i wynalazcy Leona Kokakiewicza, żyjącego rzekomo w XIX w. Tomasz Licak współtworzy również grupę rockowo-alternatywna, “The Ears”, na czele ze śpiewającą aktorką Martą Uszko w której gra na klarnecie basowym, wykorzystując efekty elektroniczne. Grupa wydała jesienią 2018 roku swój debiutancki album “Wielka Płyta”, który zdobył znakomite recenzje m.in. w magazynie “Gitarzysta” oraz w “Gazecie Magnetofonowej”.
  • Michał Starkiewicz – gitara, gitarzysta, kompozytor oraz animator kultury. Z dużym powodzeniem porusza się w przeróżnych gatunkach muzycznych od funku po jazz i muzykę akustyczną. Na stałe związany jest z kwartetem jazzowym The Beat Freaks, Solaris, Szczecin Philharmonic Big Band oraz szczecińskimi teatrami i zespołem The Ears. Lekcji gitary pobierał m.in. u Franka Mobiusa, Mike Moreno. Udziela się w szeregu wyjątkowych projektach muzycznych zarówno w Szczecinie jak i w Polsce. Występował na scenie wspólnie z takimi artystami jak: Mietek Szcześniak, Anna Gada, Nosowska, Skubas, Atom String Quartet, Joachim Mencel, Michał Grobelny, Grażyna Łobaszewska, Jan Smoczyński, Marcin Pospieszalski, Michał Kulenty, Lidia Pospieszalska, Piotr Baron. Współpracował z Teatrem Polskim i Pleciuga w Szczecinie i Filharmonią Szczecińską. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu płytach zarówno jako muzyk, kompozytor czy aranżer.
  • Flavio Gullotta – kontrabas, pochodzący z Sycylii kontrabasista, studiował jazz w Rzymie oraz klasykę w konserwatorium w Mesynie na Sycylii i na poznańskiej Akademii Muzycznej. Na swoim koncie ma dziesięć płyt jazzowych. Na stałe współpracuje z Unleashed Cooperarion, Stanisław Aleksandrowicz Kwintet oraz Oktet.
  • Radek Wośko – perkusja, perkusista, kompozytor, swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat. Absolwent Wydziału Jazzu Carl Nielsen Academy of Music w Odense, Dania. Podczas kilkumiesięcznego pobytu na stypendium w Nowym Jorku w 2013 roku studiował pod okiem takich muzyków, jak m. in. John Riley, Gregory Hutchinson, Ari Hoenig, Jeff Ballard, Adam Nussbaum, Lionel Loueke, Tony Malaby, Bob Gulotti, Bob Moses, John Hollenbeck, Brad Mehldau, Gretchen Parlato. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, zarówno jako perkusista i autor muzyki, m.in. polsko-duńskiego kwartetu Entrails United (dawniej Tomasz Licak/ Radek Wośko Quartet) czy Entropy, znanego również polskiej publiczności. Obecnie prowadzi kilka solowych projektów w różnych zestawieniach instrumentalnych.