Cmentarz
Na stargardzkim cmentarzu, Fot. Emilia Chanczewska

Zakaz wstępu na cmentarz!

Od godziny 18 dziś, w piątek 17 lutego, przynajmniej do popołudnia jutro, w sobotę 18 lutego, zamknięte będzie wejście na cmentarz przy ul. Kościuszki w Stargardzie. Powodem są prognozowane bardzo silne wiatry.

Jak poinformował właśnie Urząd Miejski w Stargardzie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenia w związku z prognozowanym – również w Stargardzie – silnym wiatrem. Od piątku (17.02) do niedzielnego poranka (19.02) możemy się spodziewać podmuchów do 85 km/h, a w porywach nawet do 110 km/h.

W tym czasie trzeba zachować szczególną ostrożność. Dla bezpieczeństwa odwiedzających stary cmentarz będzie zamknięty.

Tak mocny wiatr może powalić nawet zdrowe i silne drzewa. Aby uniknąć narażania zdrowia i życia mieszkańców, od 18:00 w piątek (17.02.) przynajmniej do popołudnia w sobotę (18.02.) zamknięta będzie nekropolia przy ul. T. Kościuszki. Bramy cmentarza zostaną otwarte tak szybko, jak to możliwe. Po wichurach jego zarządca będzie musiał jednak sprawdzić i upewnić się, że przebywanie tam jest bezpieczne, a w razie potrzeby również usunąć ewentualne zagrożenia – taka decyzja zapadła w mieście.

Moment rozpoczęcia przeglądu i ponownego udostępnienia nekropolii odwiedzającym zależy od sytuacji pogodowej.

Przez cały weekend (17-19.02) najlepiej omijać też parki i nie parkować samochodów w pobliżu drzew, słupów, trakcji i plansz reklamowych. W miarę możliwości warto zostać w domu, dokładnie zamknąć okna, a także usunąć z parapetów, balkonów i tarasów znajdujące się tam rzeczy oraz zabezpieczyć wszystkie elementy ruchome mogące zagrozić przechodniom albo uszkodzić budynki i auta – instruuje stargardzki magistrat.

Pogoda może zmieniać się dynamicznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco aktualizuje stan zagrożenia meteorologicznego. Jest dostępny w internecie po kliknięciu tutaj.

INFORMACJE: URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE