gmina Stargard sprzedaje
Fot. Gmina Stargard/Facebook

Gmina Stargard wystawiła na aukcje zdezelowane graty

Stara huśtawka, ławka, trzy małe wiaty, ławostół – wszystko uszkodzone! – wójt gminy Stargard wystawił na sprzedaż. Aukcje są na Facebooku Gminy Stargard. Po negatywnych reakcjach aukcje nie zostały zdjęte, tylko komentarze zablokowane.

  • Wójt Gminy Stargard zaprasza do składania ofert na zakup: uszkodzonej huśtawki podwójnej z siedziskiem płaskim oraz uszkodzonej ławki, które zamontowane są w miejscowości Tychowo. Stan widocznych na zdjęciach. Brak ceny minimalnej, czas trwania aukcji od 31.05.2023 r. – 07.06.2023 r. Transport i demontaż we własnym zakresie. Wójt zastrzega sobie prawo odstąpienia od sprzedania przedmiotów bez podania przyczyny.
  • Wójt Gminy Stargard zaprasza do składania ofert na zakup: uszkodzonych trzech wiatek piknikowych oraz jednego uszkodzonego ławo-stołu, które znajdują się w miejscowości Skalin. Stan widocznych na zdjęciach. Brak ceny minimalnej, czas trwania aukcji od 31.05.2023 r. – 07.06.2023 r. Transport we własnym zakresie. Wójt zastrzega sobie prawo odstąpienia od sprzedania przedmiotów bez podania przyczyny.

To treść dwóch zaskakujących ogłoszeń, które dziś (31.05.2023 r.) przed południem ukazały się na oficjalnym Facebooku Gminy Stargard. Do tego są zdjęcia tych starych i zrujnowanych sprzętów.

Internauci w komentarzach nie zostawili na gminie suchej nitki, a najczęstszą reakcją za pomocą emotki było „ha ha” 😀 . Głos zabrał tam także Sebastian Janiak, przewodniczący Rady Gminy Stargard. Napisał: „Poważnie?”

Administrator oficjalnego fanpage’a Gminy Stargard na Facebooku zablokował możliwość komentowania, a co za tym idzie, wszystkie komentarze zostały ukryte.

Poprosiliśmy przewodniczącego rady gminy o komentarz w tej sprawie. Jak mówi, dziś przez cały czas musi się z tego tłumaczyć. Nie ze swojego komentarza, a z niefortunnych ogłoszeń gminy.

– Rada Gminy nie jest inicjatorem dzisiejszych ogłoszeń o licytacji „śmieci” w sieci – podkreśla Sebastian Janiak z Sowna, przewodniczący Rady Gminy Stargard. – To jest nieudolna próba pozbycia się odpadów.

Warto dodać, że stargardzianie chętnie korzystają z takich grup na FB, jak „Śmieciarka jedzie…”, gdzie można bezkosztowo pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Osoby zainteresowane same je odbierają z umówionego miejsca, nieraz po prostu sprzed śmietnika. Obowiązuje zasada, że rzeczy oddawane są zupełnie za darmo. A często są to np. ubrania czy przedmioty domowego użytku w dobrym stanie. Tym bardziej zaskakuje oferta wójta gminy Stargard.

W czwartek 1 czerwca 2023 roku na FB Gminy Stargard pojawiło się obszerne wyjaśnienie wójta gminy, którym jest Jerzy Makowski:

DAJMY NOWE ŻYCIE ZUŻYTYM URZĄDZENIOM MAŁEJ ARCHITEKTURY

  • W dniu 31 maja 2023 roku na portalu społecznościowym Facebook Gminy Stargard pojawiło się zaproszenie do składania ofert na zakup uszkodzonych trzech wiatek piknikowych i ławo-stołu, które znajdują się w miejscowości Skalin oraz podwójnej huśtawki z siedziskiem płaskim i uszkodzonej ławki w miejscowości Tychowo.
  • Szanowni Mieszkańcy Gminy Stargard, zapraszając do składania ofert na zakup uszkodzonego sprzętu kierowałem się przede wszystkim zasadą maksymalizacji ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, przez co przyczyniamy się do dbania o środowisko, a jednocześnie po wykonaniu naprawy możemy dać nowe życie przedmiotom przeznaczonym do utylizacji lub wykorzystać w celu innego przeznaczenia.
  • Zgodnie z tzw. zasadą „zero waste”, zapraszając do kupna uszkodzonego sprzętu przyczyniamy się do ograniczenia produkcji odpadów.
  • Zbędne lub zużyte składniki rzeczowe majątku ruchomego mogą być przedmiotem sprzedaży, co też uczyniono dając zaproszenie do ich nabycia.
  • Likwidacja zużytego sprzętu musi odbyć się zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, co stanowi dla Gminy dodatkowy koszt.