Eltwin
Eltwin działa przy ulicy Przemysłowej w Stargardzie, fot. Grzegorz Drążek

Zwolnienia grupowe w kolejnej firmie w Stargardzie. 71 osób traci pracę w firmie Eltwin

Dyrektor zakładu Eltwin, działającego na ulicy Przemysłowej 2 w Stargardzie, Mariusz Gałązkiewicz wydał dziś – w poniedziałek 25 marca 2024 roku – oficjalny komunikat dotyczący zwolnień grupowych w tej firmie. Pracę straciła większość załogi.

W dniu 25 marca 2024 roku rozpoczynamy procedurę zwolnień grupowych, którą planujemy zakończyć w dniu 26 marca 2024 roku. To bardzo trudne dni w historii naszej spółki. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy ciągły spadek zamówień oraz ogólne spowolnienie działań operacyjnych. Nasi klienci to głównie wytwórcy pomp ciepła. W chwili obecnej branża ta przechodzi duże spowolnienie, z uwagi na wiele czynników, tj. wysokie ceny prądu, czy też ogólna sytuacja na rynku budowlanym i rynku OZE.

Z szacunku dla naszych obecnych pracowników, zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu jednorazowego zwolnienia grupowego w ilości 71 osób, z zachowaniem wszystkich elementów wymaganych przepisami prawa. Każdemu pracownikowi w ramach zwolnienia grupowego zostanie wypłacona odprawa pieniężna, adekwatna do stażu pracy w naszej firmie. Dodatkowo pracownicy w ramach procedury zostali zwolnieni ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Dobór pracowników objętych procedurą odbywa się przy uwzględnieniu kryterium w postaci stażu pracy oraz doświadczenia w procesie. Rozumiemy, że nie jest to łatwy moment dla redukowanych pracowników, nie mniej wierzymy, iż część z nich powróci w nasze szeregi, jak tylko koniunktura na rynku europejskim ulegnie poprawie. Niestety nasze działania podyktowane są głównie względami biznesowymi.

W najbliższej przyszłości ograniczymy produkcję komponentów do koniecznego minimum, celem spełniania potrzeb naszych klientów. Nie mniej, nasz dział sprzedaży aktywnie generuje nowe zlecenia produkcyjne. Spodziewamy się przyśpieszenia w końcówce roku 2024 oraz stabilizacji w 2025. Czekamy też na nowe produkty, które zaimplementujemy na naszych liniach, przy czym część z nich jest już w fazie prototypowania. Z wielką ciekawością obserwujemy również działania władz Unii Europejskiej, dla której pompy ciepła są wciąż docelowym źródłem ogrzewania obiektów przemysłowych oraz mieszkalnych.

Trzymamy kciuki za redukowanych pracowników, dziękując im za to, że byli częścią naszej społeczności, jednocześnie licząc na wsparcie i zrozumienie podjętych przez nas działań u pozostałej w zakładzie kadrze.

Pracownicy firmy Eltwin Polska Sp. z o.o.
Eltwin Polska Sp. z o.o./Facebook

– Dziś do PUP w Stargardzie wpłynęło zawiadomienie o zwolnieniach grupowych z firmy Eltwin sp. z o.o., w którym czytamy, iż będą one wręczane 25 i 26 marca 2024 r. W informacji potwierdzone są dane opublikowane przez firmę na portalu społecznościowym – informuje Stargard.News Patrycja Gross, dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie. – Zwolnieniami objętych jest 71 pracowników, z czego 65 osób to pracownicy bezpośrednioprodukcyjni, a 6 osób pośrednioprodukcyjni. Kryterium doboru pracowników do zwolnienia to przede wszystkim staż pracy i doświadczenie. Powiatowy Urząd Pracy nawiązał kontakt z pracodawcą, czekamy na ustalenie szczegółów. Jesteśmy przygotowani do wprowadzenia standardowej procedury w takim przypadku, to jest – rejestracja dużej liczby osób poza kolejką ustaloną dla klientów PUP, pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, szkolenia. Choć głównie stawiamy na współpracę ze stargardzkimi przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani przejęciem części pracowników.

Niespełna 2 tygodnie temu podobną decyzję, co dziś firmy Eltwin, przekazało kierownictwo firmy Backer.