Włączenie iluminacji cerkwi
Włączenie iluminacji cerkwi, z lewej ks. J. Biryłko, Fot. Emilia Chanczewska

Cerkiew w centrum. Na zewnątrz nastała jasność, wewnątrz rozpisywane są ikony

Po wieczornym niedzielnym nabożeństwie, w wigilię dnia świętego Mikołaja, włączona została zewnętrzna iluminacja prawosławnej cerkwi w Stargardzie. W środku od miesiąca trwa rozpisywanie ikon przez białoruskiego artystę, ikonografa Viktora Dovnara.

Na parafian w niedzielę czekały niespodzianki. Do dzieci przyszedł Mikołaj – dostały słodkie podarunki, a po nabożeństwie włączona została iluminacja wokół cerkwi.

TUTAJ NASZA RELACJA LIVE Z WŁĄCZENIA OŚWIETLENIA CERKWI 18.12.2022

Zabytkowa, neogotycka cerkiew prawosławna p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie, zmienia się także wewnątrz. Ocieplone zostało wejście. A pod koniec października zjechały pod nią przyczepy z metalowymi rusztowaniami, które rozstawione zostały przy ołtarzu. W listopadzie do Stargardu, ze stolicy Białorusi – Mińska, przyjechał uznany ikonograf Viktor Dovnar, który ma za sobą wykonanie fresków w cerkwiach na całym świecie, m.in. w Szwajcarii, Serbii, na Ukrainie, Białorusi, ale i w podlaskim Supraślu. Jest autorem projektu rozpisania cerkwi i głównym wykonawcą. W jego projekcie dominują barwy ciemna zieleń i brąz. Ikony przedstawiać będą m.in. wstąpienie Ducha św., Bogurodzicę.

– Neogotyckie elementy cerkwi w Stargardzie trzeba było dopasować do kanonicznego stylu ikonografii w cerkwi – wyjaśnia Viktor Dovnar, artysta ikonograf. – W stworzeniu projektu pomagali mi synowie. Używam specjalnych niemieckich farb, są super. Takimi samymi pisaliśmy wszystkie cerkwie, w Białymstoku, gdzie mieliśmy do napisania w sumie aż 260 ikon, w Siemiatyczach. Pracuję już od 30 lat, zaczynałem w cerkwi w Czyżew koło Hajnówki, na Podlasiu. Byłem reżyserem, animatorem, ale zmieniłem zawód i zacząłem pracować w cerkwi. Musiałem wszystkiego nauczyć się sam. Nie było wtedy nawet żadnej literatury. Oprócz takich dużych projektów jak w Stargardzie, maluję same ikonostasy (ozdobna przegroda w cerkwi, między ołtarzem a nawą – dop. ech) oraz piszę pojedyncze ikony.

Ikonograf Viktor Dovnar
Ikonograf Viktor Dovnar, Fot. Emilia Chanczewska

– To bardzo pracochłonne, ale częściowo, w górnych partiach, uda się skończyć do świąt Bożego Narodzenia, które przypada u nas 7 stycznia 2023 roku – mówi ks. Jarosław Biryłko, proboszcz parafii prawosławnej p.w. Św. App. Piotra i Pawła w Stargardzie. – Pan Viktor zwiedził stargardzkie zabytki i wkomponował je w swój projekt. Wśród fresków znajdzie się cerkiew, kolegiata, Brama Wałowa. I najprawdopodobniej taki styl będzie tylko w naszej cerkwi, w całej Polsce. Planuję zaprosić mieszkańców do cerkwi na pokazową lekcję z panem Viktorem, by pokazał jak powstaje ikona.

– Podobają mi się stargardzkie zabytki i tutejsi ludzie, którzy są bardzo mili, przyjacielscy – przyznaje pan Viktor, który ma 70 lat – czyli jest rówieśnikiem stargardzkiej cerkwi prawosławnej.

Viktor Dovnar i ksiądz Jarosław Biryłko
Viktor Dovnar i ksiądz Jarosław Biryłko, Fot. Emilia Chanczewska

Skąd fundusze na zmianę wystroju cerkwi w centrum Stargardu?

– Od parafian, ofiarodawców – mówi ks. Jarosław.