spieniona Ina
Fot. Internauta

Dlaczego woda w Inie w Stargardzie jest spieniona? Wody Polskie wyjaśniają

Nasz czytelnik zaalarmował dziś rano, że coś dziwnego stało się z wodą w Inie. Na odcinku m.in. wzdłuż ulicy Skłodowskiej-Curie, szczególnie przy zaporze, jest spieniona jak po dodaniu detergentu. Zarządca rzeki uspokaja, że jest to naturalne zjawisko.

Dostaliśmy informacje i zdjęcia od naszego czytelnika. Zaniepokoił go wygląd wody w Inie, to że jest spieniona. Wygląda jakby zmieszana została z detergentem.

Zarządcą rzeki jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i tam zwróciliśmy się z prośbą o informacje w tej sprawie. Otrzymaliśmy je już po kilku godzinach.

spieniona Ina
Fot. Internauta

– Jest to naturalne zjawisko, związane z dużym, nagłym – opady ciągłe – wzrostem stanu wód i zwiększonym przepływem wody w korytach cieków oraz dodatnimi temperaturami – wyjaśnia Stargard.News Natalia Chodań, rzeczniczka prasowa, kierująca Zespołem Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej w – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Na rzece Inie stany wód i przepływów w ciągu 10 dni wynosiły odpowiednio 10.12.2023 r. – 89 cm/6,37 m sześc., a 21.12.2023 r. – 180 cm/14,60 m sześc. Jest to dwukrotne zwiększenie. Stany wód w Inie są obecnie wysokie.

Zapytaliśmy AI o możliwe przyczyny spienionej wody w rzece. Oto odpowiedź z ChataGPT:

Woda w rzece może być spieniona z kilku powodów:

  1. Obniżenie ciśnienia: Gdy woda przemieszcza się przez przeszkody, takie jak kamienie czy zakręty, może nastąpić obniżenie ciśnienia, co powoduje powstawanie pęcherzyków powietrza. Te pęcherzyki wodne powodują, że woda staje się spieniona.
  2. Ruch wody: Silny prąd wody, jak to ma miejsce w rzekach, może powodować turbulencje i mieszanie się z otaczającym powietrzem. W wyniku tego procesu powstają pęcherzyki powietrza, które sprawiają, że woda staje się spieniona.
  3. Zanieczyszczenia: Zanieczyszczenia wody, takie jak substancje organiczne czy detergenty, mogą powodować zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, co ułatwia powstawanie piany.
  4. Wodospady i kaskady: W miejscach, gdzie woda spada z dużej wysokości, na przykład przy wodospadach, może dochodzić do intensywnego mieszania się wody z powietrzem, co prowadzi do spieniania.
  5. Wiatr: Silny wiatr może powodować rozbryzgiwanie wody i mieszanie jej z powietrzem, co z kolei prowadzi do powstawania piany.

Spienianie wody w rzece jest wynikiem złożonego procesu, który obejmuje fizyczne oddziaływania między wodą a otoczeniem, a także ewentualne zanieczyszczenia wody.