Jerzy Waliszewski
Fot. Emilia Chanczewska

Jerzy Waliszewski podpalał przy Książnicy Stargardzkiej

Dziś przed południem, przy bibliotece, znany aptekarz, mgr farm. Jerzy Waliszewski ze Stargardu, poprowadził spotkanie „Od oleju skalnego do błękitnego paliwa”. Poświęcone było wynalazcy lampy naftowej Ignacemu Łukasiewiczowi i różnego rodzaju paliwom. Panowała gorąca atmosfera, nie tylko przez pogodę!

TUTAJ nasza zapowiedź spotkania.

Uczestników dzisiejszego spotkania powitała dyrektor Jolanta Aniszewska.

Ignacy Łukasiewicz został wybrany przez parlamentarzystów jednym z patronów roku 2022 – mówiła Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. – Dziś jego sylwetka zostanie przybliżona w fajny sposób, z myślą głównie o dzieciach.

I rzeczywiście tak było! Na spotkanie przyszli przede wszystkim mali odbiorcy. Jerzy Waliszewski bardzo ciekawie omówił historyczną sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, a następnie – przy asyście pani Żanety i Anny Kucharskiej z Książnicy – wykonał ogniste pokazy. Można też było powąchać różne rodzaje paliw.

A kim jest Jerzy Waliszewski, autor dzisiejszego historycznego spotkania? To mgr farmacji, prowadzący od 30 lat aptekę Nova, od 20 lat jest przewodniczącym Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Oddziału Szczecin, jest sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, jest też posiadaczem zaszczytnego tytułu Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego.

TUTAJ zobacz relację live z części spotkania.

Spotkanie w upalny dzień odbyło się w zacienionej drzewami części Czytelni Plenerowej. To nowe miejsce w mieście, gdzie mieszkańcy i ich wakacyjni goście mogą miło spędzać czas.

TUTAJ pisaliśmy o Ogrodzie Sonnabendów – Czytelni Plenerowej Książnicy Stargardzkiej.

PRZYPOMINAMY! Kto nie mógł spotkać się z Jerzym Waliszewskim dziś, może wziąć udział w następnym takim spotkaniu w środę 24 sierpnia br., o godz. 11, także w Czytelni Plenerowej biblioteki. Wstęp wolny.