ulica Szczecińska przejście dla pieszych
Fot. Grzegorz Drążek

Kiepsko oświetlone przejście dla pieszych na głównej drodze w Stargardzie

Mieszkańcy alarmują o niebezpiecznym miejscu na drodze w Stargardzie. Przejście dla pieszych na ulicy Szczecińskiej, na wysokości osiedlowych wieżowców, powinno zostać dobrze oświetlone.

Do Stargard.News docierają kolejne sygnały oburzonych mieszkańców. Dopytują oni, dlaczego przejście dla pieszych na głównej drodze dojazdowej do centrum Stargardu jest tak źle oświetlone.

ulica Szczecińska przejście dla pieszych
Fot. Grzegorz Drążek. Późny wieczór 15 kwietnia 2023 roku

Chodzi o przejście z sygnalizacją świetlną na wysokości, z jednej strony skrzyżowania z ulicą Wieniawskiego, a z drugiej wieżowca A21 na osiedlu Zachód. Przejście to nie jest dobrze oświetlone, o czym świadczą chociażby zrobione przez nas w poprzednią sobotę zdjęcia, które tutaj pokazujemy. Od strony osiedla Chopina nie świeciły wtedy dwie latarnie, w tym jedna przy samym przejściu. A dzisiaj wieczorem jest jeszcze gorzej, bo nie tylko te dwie latarnie dalej nie świecą, ale trzecia, stojąca między nimi, ledwo już świeci. Światło z niej raz jest, raz zanika. To wszystko sprawia, że przejście nie jest dobrze oświetlone. W ogóle w tej części ulicy Szczecińskiej jest problem z oświetleniem ulicznym. Kawałek dalej w stronę centrum miasta, także po stronie osiedla Chopina, nie świeci kolejna latarnia.

Jeśli chodzi o opisywane tutaj przejście dla pieszych, mieszkańcy zwracają uwagę, że sygnalizacja świetlna późnym wieczorem jest wyłączana i jest wtedy tylko mrugające światło żółte.

– Ulica Szczecińska to główna ulica Stargardu – przypomina jeden z mieszkańcó, który napisał do nas w tej sprawie. – Gdy wracam z pracy po godzinie 22 światła już nie działają, a przejście dla pieszych jest nieoświetlone. Jeszcze trochę i będzie tragedia na pasach.

ulica Szczecińska przejście dla pieszych
Fot. Grzegorz Drążek. Późny wieczór 15 kwietnia 2023 roku

W policyjnych raportach są wpisy dotyczące zdarzeń drogowych na tym przejściu dla pieszych. W przeszłości było tam śmiertlene potrącenie pieszego.

– Trzeba czekać do kolejnego takiego zdarzenia, żeby ktoś doświetlił to przejście – pyta jeden z mieszkańców. – Powinno się zadbac o jak największe bezpieczeństwo czy to pieszych czy kierowców. To jest ruchliwa droga, przez to przejście codziennie przechodzi wiele osób.

Będziemy pytać zarządcę drogi, co z doświetleniem tego przejścia dla pieszych. Mieszkańcy, którzy interweniują w tej sprawie, uważają, że już dawno powinno zostać to zrobione. Drogowcy podkreślają, że oświetleniem ulicznym zajmuje się Enea. Spytamy ich, czy będą tam interweniować w opisywanej przez nas sprawie.