Olimpiada w ZSBT
Fot. Emilia Chanczewska

Kto wygrał, będzie wiadomo dopiero za kilka dni

Dziś, w sobotę 4.03.2023 roku, w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie, odbył się etap okręgowy 36 Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Wzięło w nim udział 25 uczniów z 6 szkół budowlanych w okręgu.

Byli to uczniowie ze Stargardu, Szczecina, Chojny, Wałcza i Gorzowa.

Głównym organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych jest Politechnika Warszawska.
– Jej uczestnicy to najlepsi uczniowie ze szkół budowlanych okręgu szczecińskiego wyłonieni po eliminacjach szkolnych. Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych organizowana jest nieprzerwanie od 1987 roku – informuje Anna Pietrusiewcz z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie. – Przygotowując się do udziału w zawodach uczniowie rozwijają zainteresowanie budownictwem, pogłębiają wiedzę i umiejętności budowlane, zapoznają się z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi oraz są zachęcani do rozwijania swoich uzdolnień.

Trzech najwyżej uplasowanych uczniów będzie reprezentować okręg szczeciński na etapie centralnym, dla najlepszych uczniów ze szkół budowlanych z całej Polski. Odbędzie się w Warszawie, 19-21 kwietnia br. Uczestnicy będą walczyć o zwolnienie z egzaminu zawodowego i o indeks uczelni technicznych.

– Kto pojedzie na finał do Warszawy, dowiecie się dopiero za kilka dni, wtedy też zostaną wręczone nagrody trzem najlepszym osobom. Jury sprawdzi prace, ocenione prace zostaną wysłane do siedziby głównej komitetu w Warszawie i tam ostatecznie zostaną wyłonieni zwycięzcy dzisiejszych zawodów – wyjaśniał Bartłomiej Majkowski, nauczyciel w ZSBT Stargard.

Zespół Szkół Budowlano-Technicznych reprezentowali uczniowie: Zuzanna Pawlak, Laura Stec, Anna Czubińska, Kinga Pełka, Nikola Matuła, Mateusz Holewa. Opiekunem młodzieży ze stargardzkiej budowlanki była Magdalena Wojtaszak-Kasza.

– Samorząd powiatowy dużą wagę przywiązuje do kształcenia zawodowego, oferujemy różne jego kierunki – zapewniała Iwona Wiśniewska, stargardzki starosta. – To jest ważne, o czym przekonuje życie. Dobrze mieć zawód, legitymować się dużą wiedzą, umiejętnościami. Ogromnie się cieszę, że wzięliście udział w tej olimpiadzie. Mam nadzieję, że pytania nie były za trudne. Dziękuję wam i waszym opiekunom za dzisiejszą obecność. Trzymam mocno kciuki, by jak najwięcej z was znalazło się w Warszawie.

Upominki dla wszystkich uczestników i opiekunów, ufundowane przez sponsorów, wręczyli Iwona Wiśniewska starosta stargardzki, Krzysztof Stalęga kierownik robót sekcyjnych w firmie Budimex S.A., Krzysztof Kozioł z EcoReadyBath.

– Zachęcam, byście sami z siebie dążyli do poszerzania swojej wiedzy w zakresie budownictwa – mówił Krzysztof Stalęga, kierownik robót sekcyjnych w firmie Budimex S.A. – Ta wiedza jest ogromna i na pewno każdy z was znajdzie coś dla siebie. Budowy są bardzo różne. Nasza firma prowadzi budowy infrastrukturalne, kubaturowe, energetyczne, które coraz bardziej się rozwijają. Szerokie perspektywy w naszej firmie na was czekają, serdecznie zapraszamy na praktyki. Powodzenia dla zwycięzców!

Jeden ze sponsorów gratulował uczestnikom, że wybrali przygotowanie się i udział w olimpiadzie zamiast „komputerów, Tik Toka, Instagrama i innych Facebooków”.

– Produkujemy łazienki, dosłownie całe pomieszczenia łazienkowe, które wyjeżdżają gotowe z naszej fabryki w Stargardzie i montujemy je głównie za granicą, w akademikach, hotelach, szpitalach – opowiadał Krzysztof Kozioł ze stargardzkiej firmy EcoReadyBath. – Niestety w Polsce nie działamy jeszcze zbyt mocno, bo rynek jest trochę do tyłu. Zapraszam serdecznie do współpracy, na praktyki, do odwiedzenia fabryki w Stargardzie. Gratuluję, że dziś jesteście tutaj, nie przed komputerami, na Tik Toku, Instagramie i innych Facebookach. Za to, że chcecie wyjść przed szereg, zgłębiać wiedzę, zrobić coś więcej, czapki z głów! Zachęcam do praktyk, staży, gratuluję udziału w olimpiadzie i życzę powodzenia w przyszłości.

Nie da się budować zdalnie – uświadamiał dziś uczniom przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

– Dużo dziewcząt, dużo pań pracuje dziś w budownictwie i dają sobie radę, dobrze się tam czują – podkreślał Ryszard Gołębiowski, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – Dekarstwo to zawód, który jest wymagający, ale pozwala się rozwijać, pozwala dobrze zarabiać, bo to też jest istotne – wybieramy kierunek, w którym chcemy się spełnić, ale też i żyć na godnym poziomie. Pracę mamy zapewnioną na wiele lat, nie da się zdalnie budować domów, ani nic innego. Kształćcie się, utwierdzajcie wiedzę, bo w przyszłości będziecie się czuli pewnie w swoim zawodzie i nikt tego nie podważy.

Na podsumowaniu zmagań ładnie zaśpiewała Jagoda Żak ze Stargardu, uczennica ZSBT.