Ryszard Baloń Pro Arte
Ryszard Baloń odbiera nagrodę Pro Arte, fot. wzp.pl

Mistrz grafiki Ryszard Baloń z nagrodą Pro Arte za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

Ryszard Baloń, Cecylia Judek, Renata Korek i Szymon Wyrzykowski to laureaci XII edycji marszałkowskiego konkursu o nagrodę Pro Arte. Nagrody wręczyła w piątek, 6 października br. w Operze na Zamku w Szczecinie Teresa Kalina, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Związany od lat z Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie, gdzie prowadzi Pracownię Grafiki Ryszard Baloń otrzymał nagrodę Pro Arte w uznaniu osiągnięć i cennego dorobku artystycznego i projektowego oraz za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury Pomorza Zachodniego, w tym za kulturotwórczą, wieloletnią działalność na rzecz dzieci i młodzieży.

Przy jej odbieraniu panu Ryszardowi towarzyszył Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu oraz Marcin Przepióra, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Stargardzie.

Ryszard Baloń – jego dziedziny to malarstwo, rysunek, grafika użytkowa i artystyczna. Prowadzi działalność w zakresie edukacji artystycznej. Jest członkiem szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Założycielem członkiem Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama, a także członkiem międzynarodowej grupy artystycznej Kunst Verein – Templin w Niemczech. Wykonał dotąd ponad 260 miniatur i ekslibrisów w technikach wypukłych i wklęsłych.

Ryszard Baloń
Ryszard Baloń w MDK Stargard, fot. Emilia Chanczewska

– Doceniamy nieszablonowe pomysły i twórcze inicjatywy, które są wyrazem autentycznych pasji. Pomorze Zachodnie bogate jest w światłych mieszkańców, których działalność twórcza, charytatywna czy społeczna, rozsławia region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Nagrody „Pro Arte” otrzymują zachodniopomorscy artyści obecni na światowych salach koncertowych, znanych na świecie galeriach sztuki, ale i również animatorzy kultury, instruktorzy tańca, aktorzy i edukatorzy teatralni. Doceniamy ludzi kultury i sztuki działających w wielu jej wymiarach – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Teresa Kalina.

Wśród laureatów XII edycji konkursu Nagrody Pro Arte znalazł się także znany w Stargardzie Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny stargardzkiego festiwalu muzycznego Soni Spatium, którego gospodarzem jest Orkiestra Camerata Stargard.

Szymon Wyrzykowski – dyrygent, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. prof. Szyrockiego ZUT w Szczecinie, z którym koncertował w Europie i Ameryce Południowej. Prowadzi aktywną działalność koncertową z polskimi chórami i orkiestrami. Jest Dyrektorem Artystycznym Akademii Chóralnej In terra pax, Stowarzyszenia Mozart 2003 oraz kierownikiem artystycznym Chóru Polskiego Radia.

Nagroda Pro Arte w uznaniu muzycznego talentu i pracowitości, za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.

Szymon Wyrzykowski
Teresa Kalina i Szymon Wyrzykowski, fot. wzp.pl

Nagrody Pro Arte przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.

Nominacje do nagrody mogły zgłaszać instytucje kultury, szkoły artystyczne, związki, fundacje i stowarzyszenia działające w sferze kultury, organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, oprac. (ech)