neon
Fot. Urząd Miejski w Stargardzie

Neon sprzed pół wieku w nowym wnętrzu Książnicy Stargardzkiej

Świecący napis „Dom Książki”, znany dojrzałym wiekiem mieszkańcom z księgarni w kwartale handlowym na stargardzkiej starówce, dostał nowe życie. Zawisł we wnętrzu modernizowanej Książnicy Stargardzkiej przy ulicy Mieszka I.

Cieszył oczy będzie w dziale młodzieżowym stargardzkiej biblioteki.

– Ten napis doskonale znają stargardzianie. Przez wiele lat oglądali go w drodze na zakupy do księgarni „Staromiejskiej”. Teraz neon trafił do wyremontowanych wnętrz Książnicy Stargardzkiej, gdzie już za kilka miesięcy będzie zachwycał wszystkich odwiedzających zmodernizowaną placówkę – poinformował dziś Urząd Miejski w Stargardzie. – „Dom Książki” to wyjątkowa ozdoba, ale i ciekawe połączenie nowoczesności i tradycji – wszystko w klimacie literatury. Nieco starsi czytelnicy odwiedzający Książnicę będą mogli powspominać dawne czasy, a młodsi zobaczą na żywo kawałek historii Stargardu. Neon znalazł swoje miejsce w jednym z budynków placówki przy ul. Mieszka I. O jego zachowanie i ponowne wykorzystanie zadbał m.in. Jerzy Waliszewski z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu oraz Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy, która wtedy pracowała jeszcze w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Jak przypomina stargardzki magistrat, w 1971 r. na Starym Mieście uruchomiony został pawilon, w którym była m.in. księgarnia „Staromiejska”. To właśnie ją ozdabiał napis „Dom Książki”. Jak w latach 70. pisała lokalna prasa, klienci kupowali tam literaturę klasyczną, która cieszyła się największym powodzeniem, a także książki dla młodzieży, podręczniki szkolne, mapy i rozmówki polsko-niemieckie.

INFORMACJE I ZDJĘCIE: stargard.eu