Stargard Rafał Zając
Fot. Grzegorz Drążek

Nie ma chętnych do rywalizacji z Rafałem Zającem

Wiele wskazuje na to, że obecny prezydent Stargardu Rafał Zając będzie jedynym kandydatem na to stanowisko w wyborach samorządowych 7 kwietnia. Największe ugrupowania: PO i PiS już zapowiedziały, że nie wystawią kandydatów na prezydenta miasta.

4 marca minął termin zgłaszania kandydatów na radnych w wyborach samorządowych 2024. Czas na zgłaszanie kandydatów na prezydentów miast oraz burmistrzów i wójtów gmin jest do 14 marca. Już dzisiaj jednak wiadomo, że nie ma chętnych do rywalizowania z Rafałem Zającem o stanowisko prezydenta Stargardu.

Platforma Obywatelska – nie

Kandydata na prezydenta Stargardu nie wystawi Platforma Obywatelska. Formacja ta, startująca w wyborach samorządowych jako główna siła Koalicji Obywatelskiej, chce skupić się na wyborach do rady miejskiej i rady powiatu oraz do sejmiku zachodniopomorskiego.

– Uznaliśmy, że w tegorocznych wyborach samorządowych nie będziemy zabiegać o stanowisko prezydenta Stargardu – mówi Marek Stankiewicz, przewodniczący stargardzkich struktur Platformy Obywatelskiej.

Przed podjęciem tej decyzji Platforma Obywatelska w Stargardzie rozważała kilkoro potencjalnych kandydatów na prezydenta miasta. Najgłośniej było o ewentualnym starcie Sławomira Rutkowskiego. Ostatecznie, będzie on zabiegał o mandat radnego. Na stanowisko prezydenta Stargardu nie wystartuje też Anna Nowak, która była stargardzką kandydatką Koalicji Obywatelskiej w niedawnych wyborach parlamentarnych. Do Sejmu się nie dostała, ale wynik uzyskała niezły i jest pierwsza na liście rezerwowej. W wyborach samorządowych wystartuje do sejmiku.

PiS – nie

Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie potwierdziło, że też nie wystawi kandydata na prezydenta Stargardu.

– Prawo i Sprawiedliwość w tych wyborach postanowiło wzmocnić radnych, radę miejską i radę powiatu – mówił dziś, na prezentacji kandydatów biorących udział w wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 r. Krzysztof Kozłowski, szef sztabu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Stargardzie. – Bo radni są od tego, by uchwalać uchwały i powierzać je do realizacji prezydentowi miasta lub staroście, zarządowi powiatu. Ta kadencja pokaże, że nasi radni będą jeszcze bardziej aktywni. Dlatego PiS w wyborach do samorządu nie wystawi kandydata na prezydenta Stargardu.

W niedawnych wyborach parlamentarnych nie zdobył mandatu posła lider stargardzkich struktur PiS Michał Jach, który przez trzy kadencje był w Sejmie. Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji będzie naturalnym kandydatem na stanowisko prezydenta Stargardu. Nie zdecydował się on jednak stanąć w szranki z Rafałem Zającem. Michał Jach wystartuje w wyborach do sejmiku. Kandydatami na prezydenta Stargardu nie bedą także Krzysztof Kozłowski czy Monika Kieliszak, oboje są radnymi i chcą nimi pozostać.

Lewica – nie

Stargardzka Lewica także nie wystawi kandydata na prezydenta Stargardu. Podobno nie było chętnego, który podjąłby się tego wyzwania. Niedawno Dariusz Wieczorek, lider zachodniopomorskiej Lewicy, ogłosił że w Stargardzie nie będzie kandydata Lewicy na prezydenta miasta, a Rafał Zając może liczyć na jej poparcie.

Polska 2050 Szymona Hołowni – nie

Polska 2050 Szymona Hołowni nie wystartuje w Stargardzie pod swoim szyldem, ani nie wystąpi z Polskim Stronnictwem Ludowym jako Trzecia Droga. Kandydaci Polski 2050 są na listach kandydatów na stargardzkich radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Zająca. Adam Rudawski, lider zachodniopomorskiej Polski 2050 Szymona Hołowni, podczas niedawnej wizyty w Stargardzie wyraził poparcie dla kandydatury Rafała Zająca na stanowisko prezydenta Stargardu.

Trzecia Droga – nie

Trzecia Droga, oparta na PSL, w wyborach samorządowych skupi się na wyborach do rady powiatu stargardzkiego. Kandydata na prezydenta Stargardu nie wystawi.

Konfederacja – raczej nie

Ostatecznej decyzji w sprawie startu w wyborach prezydenta miasta nie podjęła jeszcze Konfederacja, która wystawi kandydatów do rad, ale wszystko wskazuje na to, że i ona nie podejmie tego wyzwania.

– Na tę chwilę raczej nie wystawimy kandydata na prezydenta Stargardu – poinformowała nas dzisiaj wieczorem Iwona Wawruszczak, liderka Klubu Konfederacji Stargard.

OK Samorząd – nie

W wyborach samorządowych kandydatów do rady miejskiej Stargardu, rady powiatu stargardzkiego i sejmiku zachodniopomorskiego wystawi formacja OK Samorząd. Liderem stargardzkich jej struktur jest Marcin Przepióra, obecny radny sejmiku. Ani on, ani nikt inny z tej formacji nie będzie zabiegał o stanowisko prezydenta Stargardu. Marcin Przepióra startował w wyborach prezydenta Stargardu w 2014 roku i uzyskał drugi wynik, zdobywając w pierwszej turze 21,62 procent głosów, a w drugiej turze 43,57 proc. W tegorocznych wyborach wystartuje do sejmiku.

Jeśli jedynym kandydatem na prezydenta Stargardu będzie obecny prezydent miasta Rafał Zając, który już jakiś czas temu ogłosił swój start, to mieszkańcy Stargardu będą 7 kwietnia głosować na tak lub nie dla jego kandydatury. Większość głosów na tak zapewni Rafałowi Zającowi kontynuację prezydentury w Stargardzie.