DKK Stargard
Dominika Leszczyńska i Michał Fludziński, fot. Jan Balewski

O kolejarzach z Wileńszczyzny w DKK Stargard

W Domu Kultury Kolejarza odbyło się dziś spotkanie z autorką książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”, Dominiką Leszczyńską oraz Michałem Fludzińskim, pasjonatem kolei. Oboje są ze Stacja Muzeum w Warszawie.

W spotkaniu brali udział mieszkańcy i przedstawiciele Polonii Litewskiej, którzy przyjechali na Kaziuki Wileńskie do Stargardu. XIX Kaziuki Wileńskie odbędą się w Stargardzie w ten weekend. Patrz poniższy plakat.

Kaziuki

Zobacz ALBUM ZDJĘĆ z dzisiejszego spotkania w DKK.

Stacja Muzeum: 30 listopada 2021 r. zakończyliśmy realizację zadania „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. Kolejarze z Wileńszczyzny”. Ukazanie się publikacji było zwieńczeniem kilkuletnich prac badawczych, kwerend i rozmów ze świadkami, które Autorka odbywała również w trudnym czasie pandemii.

Dopełnienie wydawnictwa planszą pamiątkową zwaną „Portretem zbiorowym kolejarza kresowego” było możliwe dzięki włączeniu się w przedsięwzięcie potomków kolejarzy, którzy odpowiedzieli na nasze apele i nadesłali skany pamiątek rodzinnych. Rezultat zbiórki można oglądać na budynku dawnego dworca Warszawa Główna (obecnie siedziba Stacji Muzeum), w postaci kameralnej wystawy w „Galerii Wagon”.