stacja Stargard
Fot. Emilia Chanczewska

Pociągi były opóźnione po awarii rozjazdu w Reptowie

Czytelnik ze Stargardu zaalarmował nas w piątek, że z nieznanej przyczyny były opóźnione pociągi. Prosił o informację, dlaczego tak się stało. Dziś otrzymaliśmy z PKP wyjaśnienia tej sytuacji.

– Dlaczego były dziś około 30-minutowe opóźnienia pociągów ze Szczecina do Chociwla i z powrotem? Pociąg do Słupska i do Lublina też, i kilka do Szczecina – zapytał w piątkowy wieczór nasz czytelnik.

Wysłaliśmy prośbę o informacje do rzecznika PKP PLK.

– W piątek 8 września o godzinie 9:20 doszło do awarii rozjazdu na stacji w Reptowie. Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. natychmiast przystąpiły do naprawy, którą zakończyły o godzinie 13:10. Sytuacja miała wpływ na zmiany w kursowaniu pociągów – wyjaśnia Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – W związku z tym, że pociągi na niektórych odcinkach linii kolejowej Poznań – Szczecin przy jednoczesnym prowadzeniu prac jeżdżą po jednym torze – m.in. między Reptowem a Szczecinem Dąbiem – jedno wydarzenie może spowodować wtórne zmiany w kursowaniu pociągów.

Jak podkreśla rzecznik kolei, wpływ na zmiany w kursowaniu pociągów mają m.in. warunki atmosferyczne, które są przyczyną awarii infrastruktury kolejowej, awarie taboru przewoźników, zdarzenia i wypadki spowodowane przechodzeniem przez tory w miejscach niedozwolonych oraz na przejazdach kolejowo-drogowych, skomunikowanie z innymi pociągami, lokowanie w pociągu pasażerów, w tym osób niepełnosprawnych, interwencje pogotowia, Policji lub Straży Ochrony Kolei na żądanie kierownika pociągu.

– W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokładają starań, aby w miarę możliwości minimalizować skutki zmian w rozkładzie jazdy – zapewnia Bartosz Pietrzykowski. – Także w razie stwierdzenia ewentualnej usterki na sieci kolejowej zarządca infrastruktury za każdym razem podejmuje natychmiastowe działania dla zapewnienia bezpiecznych i sprawnych podróży. Pasażerowie w miarę możliwości są informowani o zmianach poprzez komunikaty głosowe na stacjach oraz w pociągach. Aktualne godziny przyjazdów i odjazdów pociągów dostępne są również na bieżąco na stronie oraz w aplikacji Portal Pasażera.

Ruch pociągów prowadzony jest zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy, który powstaje w uzgodnieniu z przewoźnikami i uwzględnia postępy inwestycji, realizowanych obecnie na torach.

Bartosz Pietrzykowski, PKP PLK