dworzec PKP luty
Stargardzki dworzec kolejowy, fot. Emilia Chanczewska

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Wspólny bilet miesięczny dla Stargardu i Szczecina od września

Wspólny bilet coraz bliżej. Tańsze podróże od września – zapowiada dziś Urząd Marszałkowski w Szczecinie. – Kolejny krok do stworzenia pełnej oferty Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej został zrobiony.

Wdrożenie wspólnego biletu, który pozwoli na tańsze korzystanie z pociągów regionalnych oraz transportu miejskiego na terenie Szczecina i Stargardu, nastąpi prawdopodobnie we wrześniu tego roku. W pierwszym etapie ma to być wyłącznie bilet miesięczny.

Wypracowane z partnerami projektu SKM porozumienie w sprawie współfinansowania dodatkowych pociągów pomiędzy Szczecinem a Goleniowem, Gryfinem oraz Stargardem, jako I Fazy SKM, zostanie uzupełnione nową ofertą taryfową. Istotnym elementem projektu jest wdrożenie na terenie objętym SKM specjalnej oferty biletowej.

Głównym jej założeniem jest zaoferowanie prostego, zintegrowanego biletu kolejowo-komunalnego zachęcającego do rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego, który pozwoli korzystać oprócz pociągów SKM również z komunikacji miejskiej. Cena biletu zintegrowanego powinna być odczuwalnie niższa od sumy cen kupowanych oddzielnie biletów na przewozy kolejowe i przewozy w komunikacji miejskiej.

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Wiąże się to z obniżeniem jednostkowych przychodów biletowych, co muszą uwzględnić organizatorzy publicznego transportu zbiorowego. W dalszej perspektywie atrakcyjna oferta powinna jednak spowodować wzrost liczby korzystających z przewozów

Przewidziano stopniowy rozwój nowej oferty biletowej – pierwszy etap obejmowałby bilety miesięczne normalne oraz uwzgledniające najczęściej stosowane ulgi (uczniowie oraz studenci).

Procedowany projekt zakłada, że za podróżowanie koleją po całym obszarze objętym ofertą SKM oraz korzystanie z komunikacji miejskiej Szczecina kosztowałoby pasażera ok 250 zł miesięcznie, natomiast w wariancie rozszerzonym o komunikację miejską Stargardu poniżej 300 zł. Dodatkowo rozważane jest wdrożenie specjalnej oferty dla chcących korzystać z nowego biletu kolejowo-komunalnego w ograniczonym zakresie:

  • tylko na obszarze Szczecina
  • tylko z komunikacji miejskiej Stargardu i połączeń kolejowych SKM z wyłączeniem obszaru Szczecina.

W tych przypadkach cena normalnego biletu miesięcznego może wynosić ok 150 zł.

– W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie partnerów uczestniczących w projekcie SKM, na którym może dojść do ostatecznego uzgodnienia proponowanych rozwiązań – informuje Tomasz Tokarzewski z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. – Stan prac pozwala z optymizmem patrzeć na możliwość startu nowej oferty od 1 września 2024 r.