Reptowo budowa drogi
Na budowie drogi niedaleko Reptowa (czerwiec 2023 r.), fot. Grzegorz Drążek

Prokuratura umorzyła sprawę szczątków ludzkich odkopanych na budowie drogi pod Stargardem

Dziś do redakcji Stargard.News dotarła odpowiedź w sprawie, którą opisywaliśmy w połowie 2023 roku. Chodzi o makabryczne znalezisko na terenie gminy Kobylanka, na drodze Reptowo-Morzyczyn, w powiecie stargardzkim. W przydrożnej skarpie podczas prac drogowych odnaleziony został ludzki szkielet.

Doszło do tego w środę 7 czerwca 2023 roku, tuż przed długim weekendem, gdyż 8 czerwca przypadało święto Bożego Ciała. Straszne znalezisko redakcja Stargard.News opisała jako pierwsza, 16 czerwca 2023 r. Do sprawy jeszcze dwukrotnie wracaliśmy.

Ludzkie kości zakopane były na około metr pod ziemią. Ze względu na ich lokalizację niedaleko Stargardu (ok. 10 km) zostało to przez internautów połączone z nierozwiązanym do dziś zaginięciem Joanny Rosiak, 32-letniej stargardzianki, której los jest nieznany od 7 czerwca 2005 r. Ostatnie logowanie jej telefonu było w lesie w okolicy podstargardzkich Grzędzic.

Jednak z ustaleń śledczych wynika, że to nie mogła być Joanna, gdyż najprawdopodobniej „szczątki należą do osoby zmarłej w czasie II wojny światowej lub w okresie powojennym”. Informację tę przekazaliśmy dziś Marii Rosiak, mamie Joanny, która już prawie od 19 lat czeka na wyjaśnienie zaginięcia córki.

W prokuraturze o dalsze losy sprawy pytaliśmy pod koniec minionego roku. Dziś, w środę 28 lutego 2024 roku, otrzymaliśmy pisemną odpowiedź.

– Prokuratura Rejonowa w Stargardzie, w sprawie dotyczącej odnalezienia szczątków ludzkich w lesie w okolicach miejscowości Reptowo, podjęła decyzję o umorzeniu dochodzenia – informuje Stargard.News prokurator Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Przeprowadzone badania nie pozwoliły na precyzyjne ustalenie z jakiego okresu pochodzą szczątki. Przypuszcza się, że szczątki należą do osoby zmarłej w czasie II wojny światowej lub w okresie powojennym. Brak jest możliwości ustalenia przyczyny śmierci.