Stargardzka straż
Fot. Emilia Chanczewska

Stargardzcy strażacy rozwożą tabletki jodku potasu. Na wypadek zagrożenia radiologicznego

Od początku tego tygodnia zastępy strażaków z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Stargardzie zajmują się dystrybucją jodku potasu na terenie miasta i powiatu stargardzkiego. Obdzielili już tabletkami m.in. Stargard, Marianowo i Kobylankę.

Polska zabezpiecza się na wypadek awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, która jest okupowana przez Rosjan. We wtorek 4.10.2022 r. rosyjski ostrzał uszkodził jej komin. Od kilku tygodni w naszym kraju trwa dystrybucja tabletek z jodkiem potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Ze stolic województw po gminach rozwożą je strażacy. W województwie zachodniopomorskim będą w sumie 683 punkty dystrybucji dla ponad 2 mln 600 tabletek (mieszkańców naszego województwa jest milion 700 tys.).

Jesteśmy teraz jak firma kurierska, po prostu tylko pośredniczymy w ich dystrybucji, na naszym stargardzkim terenie od poniedziałku 3 października – mówi mł.bryg. Paweł Różański z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. – Z ZUW w Szczecinie przywieźliśmy je już ok. 2 tygodnie temu. Najpierw po Stargardzie, teraz rozwozimy je po gminach, by były na miejscu, a w razie potrzeby czas do podania był krótszy. Tabletki zapakowane są w większe kartony. Jedna tabletka może być podzielona na 4 części, dawka zależy od wieku osoby. Mamy jednak nadzieję, że nie będą potrzebne. Nie skupiamy się na ewentualnym zagrożeniu radiacyjnym, lecz na lokalnych zagrożeniach!

W samym Stargardzie jest 14 punktów dystrybucji jodu, znajdują się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych:

Punkty dystrybucji jodu w Stargardzie

Miasto podkreśla, że są to wyłącznie działania prewencyjne.

Stargard znajduje się w dużej odległości od elektrowni atomowych w Ukrainie. Ryzyko skażenia jest u nas minimalne. Jednak na wszelki wypadek do gmin w całej Polsce dostarczone zostały zapasy tabletek z jodem. Warto wiedzieć, gdzie w razie potrzeby po nie pójść. Najlepiej udać się do najbliższej szkoły.

Urząd Miejski w Stargardzie

Tabletki, których zadaniem jest wysycenie tarczycy jodem, znajdą się w szpitalach, w domach pomocy społecznej. W mniejszych miejscowościach tabletki będą zdeponowane oprócz szkół, także m.in. w wiejskich świetlicach. Jak informuje gmina Dolice, „W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia wymagającego zażycia tabletek z jodkiem potasu, komunikat o tym podany zostanie niezwłocznie w mediach ogólnopolskich i lokalnych, a mieszkańcy proszeni będą o natychmiastowe zgłaszanie się do wyznaczonych punktów. Nie wskazane jest stosowanie tabletek z jodkiem potasu w celach profilaktycznych.”