OSP Marianowo
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Marianowie

Strażacy i medycy na ratunek po zgłoszeniu, że w Marianowie 3-latek zakrztusił się winogronem

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marianowie, zespół ratownictwa medycznego z pogotowia w Chociwlu oraz śmigłowiec ze szczecińskiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wzywani byli dziś do pomocy dziecku.

Dziś, w sobotę 5 sierpnia 2023 roku, przed godziną 9, na ulicę Wiśniową w Marianowie zjechały służby ratunkowe. Ze zgłoszenia na numer alarmowy wynikało, że u dziecka doszło do zakrztuszenia się.

Jak ustaliliśmy, według zgłoszenia 3-letni chłopczyk zjadł winogron i zakrztusił się, co jest bardzo niebezpieczną, zagrażającą życiu sytuacją. Mimo że w Marianowie wylądował śmigłowiec LPR, będący na miejscu lekarz podjął decyzję, by nie transportować dziecka śmigłowcem ze względu na to, że chłopczyk wpadł w silny stres. Mogło to być spowodowane ogólnym stanem zdrowia dziecka, jak twierdzą nasi informatorzy.

– Rzeczywiście, pierwsze wezwanie dotyczyło zakrztuszenia się dziecka winogronem, w wyniku czego doszło do utraty przytomności – wyjaśnia Paulina Heigel, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Jak się okazało, dziecko miało pierwszy w życiu ataku padaczki. Zakrztuszenie winogronami, które znajdowały się w pobliżu, zostało wykluczone. Chłopczyk został zabrany na badania.

Karetka pogotowia, która przyjechała z Chociwla, zawiozła chłopca do szpitala w Szczecin Zdrojach.

Miejsce lądowania śmigłowca zabezpieczali strażacy z OSP w Marianowie.