W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Stargardzie rozpoczęły się zapisy na szczepienie 2 dawką przypominającą przeciwko HPV. Szczepione są dziewczynki i chłopcy z roczników 2010 oraz 2011. Z kolei pierwszą dawkę szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego mogą już przyjąć młodzi pacjenci urodzeni w roku 2011 oraz 2012.
– W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Szczecinie i w Stargardzie podawana jest 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Szczepienie chroni przed zakażeniem HPV, a co za tym idzie – przed wieloma nowotworami, takimi jak np. rak szyjki macicy – informuje dziś Natalia Andruczyk, rzeczniczka
WOMP – ZCLiP.
Do tej pory w WOMP-ZCLiP zaszczepionych zostało już ponad 240 osób. W Stargardzie szczepienia są w Przychodni nr 5 przy al. Żołnierza 12.
– Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest bardzo ważne. Brodawczak to niebezpieczny wirus, który wywołuje szereg nowotworów – nie tylko dróg rodnych w przypadku kobiet, ale także pęcherza moczowego, czy przewodu pokarmowego – mówi lek. med. Małgorzata Kwas, specjalista medycyny rodzinnej. – Szczepimy zarówno dziewczynki, jak i chłopców – ponieważ chłopcy mogą być także nosicielami tego wirusa, ale też mogą zachorować np. na raka pęcherza moczowego, czy przewodu pokarmowego. Szczepionka jest bezpieczna: ze wszystkich dzieci, które zaszczepiliśmy w ciągu tego roku z programu ministerialnego nie było żadnych istotnych powikłań poszczepiennych.
Na szczepienie nie jest potrzebne skierowanie. Pacjenci umawiają się bezpośrednio na termin. Każde szczepienie poprzedzone jest wizytą u lekarza POZ, który kieruje do gabinetu zabiegowego dopiero po
stwierdzeniu braku przeciwwskazań do iniekcji.
– Pacjenci, którzy nie należą do przychodni WOMP, mogą zarejestrować się na szczepienie do innej placówki przez Internetowe Konto Pacjenta – dodaje Natalia Andruczyk.