Park Zamkowy w Stargardzie podczas Stargardzkiego Dnia Dziecka
Fot. Grzegorz Drążek

Dni Stargardu 2023. Inscenizacje bitwy przy Białogłówce. Autobusami MPK za darmo

Zbliża się drugi weekend Dni Stargardu 2023. Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza do krainy Gryfa, prezydent Stargardu na zwiedzanie z nim miasta, a MPK Stargard na bezpłatne przejazdy autobusami w strefie A. Będzie też rajd rowerowy.

Po sportowym weekendzie czas na dni koncertowe i historyczne. O koncertach szukajcie informacji u nas w osobnym tekście. Tutaj przybliżamy poozstałe wydarzenia drugiego weekendu święta miasta.

W sobotę i niedzielę w parku Piastowskim odbędzie się V Festyn Historyczny „W krainie Gryfa”. Mieszkańcy zaproszeni są tam w godzinach 12-18.

– Przygotowaliśmy pokazy i warsztaty (kowal, pokazy dawnej destylacji, tkaczka, rycerstwo, błazen, alchemicy, kramarz. Nie zabraknie także stoisk współczesnych. Kiermasz obfitować będzie w rękodzieło, tj. drewniane rzeźby, malarstwo, biżuteria artystyczna z brązu, skóry i szkła, wyroby z lnu, ręcznie wyrabiane kosmetyki i świece. Znajdą się tu także domowe wypieki, pyszne wędliny, sery, chleb i różne przetwory z domowej spiżarni. Najmłodsi goście będą mieli możliwość pomalowania twarzy i skosztowania waty cukrowej – informuje MAH Stargard.

Ciekawie zapowiadającymi się punktami historycznej części Dni Stargardu będą inscenizacje bitew. Odbędą się one w parku Zamkowym w sobotę o godzinie 15 i w niedzielę o godz. 14.

– Odpowiednio wcześniej wojska obozujące w parku Piastowskim sformują kolumnę marszową i parkiem Chrobrego, aleją Słowiczą przejdą na miejsce bitwy pod Basztę Białogłówkę – zapowiadają stargardzcy muzealnicy.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, które organizuje część historyczną święta miasta, zapowiada obecność zaciągu prywatnego strażnika koronnego Samuela Łaszcza, strzelców rota Wojewody Sieradzkiego Hieronima Wierzbowskiego, korpusu artylerii Zamku Tenczyn, regimentu zemské hotovosti, załogi Twierdzy Wisłoujście Projekt Wisłoujście.

W najbliższy weekend będzie można też wybrać się na przejażdżkę piętrowymi autobusami po Stargardzie z prezydentem Stargardu Rafałem Zającem lub z zastępcą prezydenta miasta Ewą Sową. Włodarze Stargardu po raz kolejny podczas święta miasta wcielą się w role przewodników.

Godziny odjazdów autobusów z parkingu Park&Ride przy ulicy Barnima: 10, 10.30, 12, 12.30, 14, 14.30, 16, 16.30.

Natomiast rowerzyści mogą w sobotę wybrać się na wspólną, wieczorną przejażdżkę. O godzinie 21.30 przy Bramie Pyrzyckiej wystartuje Rowerowy Rajd Świetlika.

Warto wiedzieć, że w weekendy, podczas których odbywają się Dni Stargardu, przejazd autobusami komunikacji miejskiej jest darmowy. Bezpłatnie autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie można jeździć jeszcze w sobotę i w niedzielę, 24 i 25 czerwca. Jednak tylko w strefie A.