Stargard Baszta Tkaczy zdjęcie z tarasu
Fot. Grzegorz Drążek

Na tarasie Baszty Tkaczy w Stargardzie 20 metrów nad ziemią. Takie są stamtąd widoki

Podczas naszego zwiedzania wnętrza Baszty Tkaczy, na co dzień zamkniętego XV-wiecznego zabytku Stargardu, byliśmy na tarasie na wysokości około 20 metrów. Zrobiliśmy stamtąd zdjęcia i filmik.

Baszta Tkaczy, zwana także Lodową, jest wysoka na 31 metrów. Jej podstawa jest kwadratowa, wyżej baszta jest cylindryczna. Na tej drugiej, wyższej części, znajdują się dwa tarasy. Na ten wyżej, tuż pod ceglanym stożkiem, nie ma obecnie wejścia. Można natomiast wejść na drugi z tarasów znajdujący się na wysokości około 20 metrów. Pokazujemy tutaj zdjęcia i filmikzrobione z tego tarasu.

Można z góry popatrzeć na odcinek murów obronnych, na którego jednym końcu (na zdjęciu bliżej) jest Basteja, w której mieści się jedna z siedzib Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a na drugim końcu (na zdjęciu dalej) jest Brama Pyrzycka. W prawo od zabytkowej bramy widać fragment Przedszkola Miejskiego nr 2 Mali Artyści przy ulicy Mieszka I w Stargardzie.

Pokazujemy także widok na budynki mieszkalne przy ulicy Krzywoustego, za którymi widać górującą nad miastem wieżę kolegiaty mariackiej, a kawałek dalej po prawej stronie zabytkowy budynek przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w którym obecnie mieści się szoła wyższa Collegium Balticum.

Patrząc dalej w prawo widzimy zbiegające się ze sobą ulice Krzywoustego i Strażniczej. Pomiędzy nimi jest zabytkowy budynek, w którym przed laty mieściła się między innymi biblioteka pedagogiczna, a teraz jest Miejski Browar Stargard. Na końcu ulicy Krzywoustego widać wspomnianą już szkołę wyższą, a po prawej stronie widać mały fragment parku Jagiellońskiego, wzdłuż którego biegnie ulica Strażnicza.

Patrząc dalej w prawo powinniśmy zobaczyć zrewitalizowany w ostatnich latach park Jagielloński. Nie widać go jednak zbytnio, ponieważ na pierwszym planie, w pobliżu Baszty Tkaczy rosną wysokie drzewa. Z wyższego tarasu baszty zapewne widać park. Przechodząc jeszcze bardziej w prawo między wysokimi drzewami widać skrzyżowanie ulic Staszica, Popiela, Krzywoustego i Obwodnicy Staromiejskiej. A za skrzyżowaniem zobaczymy fragment kolejnej zabytkowej budowli, w której działa I Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie.

Pokazujemy tutaj także parę zdjęć z tarasu pokazujących z zewnątrz górną część Baszty Tkaczy, widzianą z wysokości około 20 metrów. Widać na nich na samej górze początek zwieńczenia baszty, czyli krenelaż. Zauwazyliśmy także podczas naszej wizyty w Baszcie Tkaczy, że obiekt ten upodobały sobie ptaki. W tej galerii zdjęć także widać, jak gołębie odpoczywają w różnych zagłębieniach i otworach zabytkowej baszty.

Dziękujemy Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Stargardzie za umożliwienie nam zwiedzenia zabytkowej Baszty Tkaczy (Lodowej).